Vlada Federacije Bosne i Hercegovine odbila je sve amandmane opozicije na prijedlog izmjena i dopuna Kaznenog zakona FBiH, uključujući i one koji se odnose na mogućnost otkupa kazne zatvora za kaznena djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava.
Tako će se i dalje kazna zatvora u trajanju do godinu dana moći otkupiti, iako po nešto višem iznosu umjesto dosadašnjih 100, sada će jedan dan zatvora koštati 150 maraka, prenosi Federalna.ba.
Usvajanje izmjena zakona ponovo je prolongirano zbog prekida sjednice i neusvajanja dnevnog reda. Time je rasprava o važnim pitanjima, uključujući uvođenje femicida kao posebnog kaznenog djela, ostala na čekanju.
Unatoč odbijanju svih amandmana, opozicija je najavila podršku izmjenama zakona, naglašavajući nezadovoljstvo zbog toga što čak ni najosnovniji prijedlozi nisu prihvaćeni.
Reakcija zastupnice Kokić-Hinović
“Poprilično sam razočarana obrazloženjem Ministarstva pravde koje je kazalo da sada to nije moguće učiniti zato što to nisu predmeti izmjene i dopune Kaznenog zakona. Kakvu poruku šaljemo žrtvama i cjelokupnom društvu, u kojem pravcu idemo?”, rekla je Adisa Kokić-Hinović, zastupnica SDA u Zastupničkom domu FBiH.
Prema njezinim riječima, u posljednje dva desetljeća zabilježeno je oko 20 presuda za ova kaznena djela, čiji su počinitelji na kraju kaznu zatvora zamijenili novčanom.
Iz Ministarstva pravde istaknuli su da se predloženim izmjenama ne tretiraju kaznena djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava, već djela protiv ustavnog poretka, trgovine ljudima, seksualna i obiteljska kaznena djela, za koja više neće biti moguće otkupiti kaznu.
“Prijedlogom zakona se tematski ne tretiraju “kaznena djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava”, te imajući u vidu da niti ovaj amandman nije u korelaciji s predmetom Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona Federacije Bosne i Hercegovine i još jednom napominjući da je kaznena politika Federacije Bosne i Hercegovine u kontekstu kaznenih djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava harmonizirana s nivoom Bosne i Hercegovine, amandman se ne prihvata”, obrazložili su iz Ministarstva.
“Apsurdno mi je da možemo tako klasificirati situaciju i da imamo određene izmjene i dopune, pa ćemo sada pričati o Istambulskoj konvenciji, a za 15-20 godina o ratnim zločinima”, dodala je Kokić-Hinović.
Amandmani zastupnice Hrvić-Šikuljak također odbijeni
Među odbijenim amandmanima našli su se i prijedlozi zastupnice DF-a Marijane Hrvić-Šikuljak. Njezini amandmani su se uglavnom odnosili na povećanje kazni za nasilje u obitelji, teške tjelesne povrede, silovanje i spolno uznemiravanje. Također, predložila je da se cijena dana zatvora za kazne koje se mogu otkupiti poveća sa 100 na 200 KM. Iako je i taj amandman odbijen, Ministarstvo je samo djelomično prihvatilo ideju, predloživši povećanje na 150 KM.
“Prilikom pripreme Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, federalno Ministarstvo pravde kao ovlašteni obrađivač ovog propisa, uzelo je u obzir ekonomske i financijske pokazatelje o rastu prihoda građana i poslovnih subjekata, te troškovima života i poslovanja u Federaciji Bosne i Hercegovine, te izvršilo konzultacije sa stručnom javnosti u vezi s povećanjem iznosa vrijednosti jednog dana izrečene kazne zatvora, u smislu člana 43a. Kaznenog zakona Federacije Bosne i Hercegovine”, navodi se u obrazloženju Ministarstva.
“Za više amandmana su poslali apsolutno isto obrazloženje, da su se savjetovali sa stručnom javnosti oko kazneno-pravnih sankcija i da oni uzimaju njihovo mišljenje, ne navodeći koji su to točno razlozi. Zaista ne mogu da vjerujem da nijedan amandman nije adekvatan da bi ga oni mogli prihvatiti”, poručila je Hrvić-Šikuljak.
Vrisak.info