Danas su se u 13 sati na redovnoj konferenciji za medije Stožera civilne zaštite HNŽ-a, obratili Darko Juka, savjetnik predsjednika Vlade HNŽ-a te dr. Jelena Ravlija glavni epidemiolog SKB Mostar.
U proteklih 24 sata u SKB-u Mostar testirano je 109 uzoraka, od toga je za prostor HNŽ-a potvrđeno 3 pozitivnih na Covid-19, a svo troje su iz Čitluka. U izolacijskom bloku Covid bolnice u ovom trenutku leži 28 bolesnika, od toga 9 u respiracijskom centru (izolacijski blok 1), te 19 u izolacijskom bloku 2.
Prošloga dana u Covid bolnici u Mostaru su zaprimljena tri nova pacijenta, a četiri su otpuštena na daljnje kućno liječenje.
Prema informacijama iz Ministarstva zdrastva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a do sada je izdano ukupno 2435 rješenja o samoizoliranju, a prema informacijama iz MUP-a u protekla 24 sata izvršeno je 467 nadzora vezano za rješenja o samoizoliranju. Nije zabilježen niti jedan prekršitelj samoizolacije, dok je zabilježen jedan prekršitelj zabrane kretanja, odnosno policijskog sata.
U HNŽ-u imaju četiri općine koje nemaju zabilježen niti jedan pozitivni slučaj korona virusa, a to su Ravno, Neum, Stolac i Prozor-Rama. Iz Ministarstva zdrastva su dostavljeni podaci o izdanim rješenjima o samoizolaciji koje je Županijski inspektor izdao za prostor ovih općina, a to su u Ravnom 14 rješenja, u Neumu 16 rješenja, u Stocu 17 rješenja te u Prozor-Rama 269 rješenja.
Riječ je o rješenjima izdanim od prvoga dana proglašenja stanja nepogode do danas.
O stanju na odjelu ortopedije, koje je istaknuto kao poseban slučaj ovoga vikenda, te o općem eptimiološkom stanju govorila je dr. Jelena Ravlija, glavni epidemiolog SKB Mostar.
„Maksimalnim angažiranjem povjerenstva za bolničke infekcije, timskim radom infektologa, epidemiologa, mikrobiologa te glavne sestre se nastoji prepoznati, spriječiti i provoditi nadzor. Od 17. ožujka kada je zabilježen prvi slučaj i zaključno sa 12. travnja, ukupno je zaraženo 6 liječnika, od kojih je jedan na bolničkom liječenju, 4 medicinske sestre i 3 nezdrastvena djelatnika koji su uposlenici SKB-a.
Kod zdrastvenih djelatnika nastojimo provoditi stratifikaciju rizika, tako da je većina onih koji su bili pozitivni svrstana u kategoriju srednjeg rizika.“
Nakon održane sjednice povjerenstva, dr. Ravlija je istaknula da nema pouzdanih pokazatelja na koji je način virus unešen na odjel ortopedije. Kako kaže, moguće je da je kućnim kontaktom jednog zdrastvenog djelatnika koji je, uslijed nepravilnog korištenja zaštitne opreme i određenog nepoštivanja mjera i procedura zaštite, stvorio takozvano horizotalno širenje virusa među djelatnicima.
Analizom povjesti bolesti pacijenata koji su liječeni u određenom razdoblju, do sada nije pronađena moguća poveznica.
Vrisak.info