Tužiteljstvo BiH formiralo je prije nekoliko dana predmet i započelo istragu protiv svih osoba koje su 23. travnja spriječile uhićenje Milorada Dodika u prostorijama Administrativnog centra u Lukavici, saznaje Raport.
Službeno formiran predmet
Državno tužiteljstvo pokrenulo je istragu i formiralo predmet na temelju kaznene prijave Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Pripadnicima ove agencije, uz prijetnje upotrebom sile, bio je zabranjen ulazak u Administrativni centar, zbog čega SIPA nije mogla izvršiti sudsku naredbu za uhićenje predsjednika RS-a.
Raport saznaje da će Tužiteljstvo u narednim danima uputiti pozive za ispitivanje svim osobama koje je identificirala SIPA. Ipak, dvije osobe su ključne – Mišo Partalo, šef osiguranja Milorada Dodika, i Branimir Šehovac, načelnik Policijske uprave Istočno Sarajevo.
”Ovdje ga nećete hapsiti”
Njima će pozive izravno uputiti Tužiteljstvo, budući da imaju status osumnjičenika.
U izvještaju o počinjenom kaznenom djelu navodi se da je Partalo počinio kazneno djelo „sprječavanja službene osobe u vršenju službene radnje i pomoć počinitelju nakon počinjenja kaznenog djela“.
Najprije je Partalo izjavio kako se „neće dozvoliti uhićenje predsjednika“, a zatim je to potvrdio i Šehovac, obrazlažući kako „rade svoj posao“ i da „ovdje ga nećete hapsiti“.
SIPA je uspjela identificirati 20 osoba koje su sudjelovale u sprječavanju uhićenja. Agencija je Sudu i Tužiteljstvu dostavila izvještaj o događaju od 23. travnja, u kojemu je detaljno opisano što se točno dogodilo i zašto sudska naredba nije izvršena.
Bilo osam inspektora
U izvještaju su navedena imena osoba koje su pripadnicima SIPA-e onemogućile obavljanje službenih dužnosti. Svi su snimljeni iz vozila koje se nalazilo u blizini zgrade Vlade RS u Lukavici.
U timu SIPA-e tada je bilo osam inspektora – pet Bošnjaka, dva Srbina i jedan Hrvat.
Pripadnici SIPA-e pokušali su ispred zgrade Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu uručiti nalog za uhićenje Miloradu Dodiku, za kojim je Sud BiH raspisao centralnu potjernicu zbog napada na ustavni poredak BiH. Osim Dodika, potjernice su raspisane i za premijera RS-a Radovana Viškovića te predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića.
(VIDEO) Policajac inspektoru SIPA-e “Ovdje ga nećete hapsiti”
Vrisak.info