Dok aktualna politička kriza u Bosni i Hercegovini dominira javnim prostorom, stvarni problemi društva odvijaju se tiho, često iza zatvorenih vrata. Jedan od najozbiljnijih među njima je trgovina ljudima, osobito djecom. U samo nekoliko dana ove godine, dva su slučaja trgovine djecom dospjela pod povećalo nadležnih institucija.
U ožujku ove godine, u Sanskom Mostu otkriveno je četvero maloljetne djece bez roditeljske skrbi, među kojima je i beba stara četiri mjeseca. Tužiteljstvo Unsko-sanskog kantona priopćilo je kako su zbog sumnje na kazneno djelo trgovine ljudima uhićene dvije osobe.
Nisu objavljene informacije o državljanstvu djece, no poznato je da su u dobi od jedne do šest godina. Samo desetak dana ranije, 25. veljače, u Distriktu Brčko u privatnoj kući pronađeno je čak 31 dijete za koje se također sumnja da su žrtve trgovine ljudima.
Usvojeno izvješće Ministarstva sigurnosti: 67% žrtava čine djeca
Vijeće ministara BiH usvojilo je izvješće Ministarstva sigurnosti o stanju u oblasti borbe protiv trgovine ljudima i provedbi relevantne strategije za 2024. godinu. Prema tom dokumentu, u prošloj je godini u BiH registrirano ukupno 37 žrtava trgovine ljudima – 21 muškarac i 16 žena. Među njima, 12 žrtava je bilo punoljetno, a čak 25 maloljetno.
Najčešći oblici eksploatacije žrtava bili su prosjačenje (12 slučajeva), radna eksploatacija (8 slučajeva) te seksualno iskorištavanje (6 slučajeva). Od ukupnog broja žrtava, 24 su državljani BiH, a 13 strani državljani. Među njima je najviše bilo državljana Turske (8), dok su ostali dolazili iz Rusije, Hrvatske, Njemačke i Afganistana.
Zabrinjava podatak da je čak 67% žrtava bilo maloljetno, a sve više su među žrtvama muškarci. Također je zabilježen porast broja stranih državljana među žrtvama. U izvještajnom razdoblju u sigurnim kućama boravile su ukupno 24 osobe.
Žrtve trgovine ljudima u BiH najčešće dolaze iz socijalno zanemarenih slojeva društva, osobito iz romske zajednice. Žene su najčešće prisiljavane na prostituciju, muškarci na prisilni rad, a djeca su iskorištavana za prosjačenje, sklapanje maloljetničkih brakova ili kriminalne aktivnosti.
Podaci iz prethodne godine pokazuju slične obrasce
Ni 2023. godina nije prošla bez sličnih zabrinjavajućih trendova. I tada je u BiH registrirano ukupno 37 žrtava trgovine ljudima – 26 ženskog i 11 muškog spola. Od toga je 9 osoba bilo punoljetno (sve žene), a čak 28 maloljetno (17 djevojčica i 11 dječaka).
Zabilježeno je 19 slučajeva prosjačenja, po osam slučajeva seksualnog iskorištavanja i radne eksploatacije, te dva slučaja drugih oblika eksploatacije. Od ukupnog broja žrtava, 32 su bili državljani BiH, dok je 5 žrtava imalo strano državljanstvo – iz Urugvaja, Slovenije, Filipina i Hrvatske.
Ukupno 34 žrtve boravile su u sigurnim kućama kojima upravljaju nevladine organizacije.
Tužiteljstva u BiH su tijekom 2023. godine donijela 7 naredbi o provođenju istrage protiv 8 osoba za kaznena djela povezana s trgovinom ljudima. Osim toga, donesene su i naredbe za istrage vezane za navođenje na prostituciju i seksualno iskorištavanje djece putem interneta.
Sudovi su izrekli ukupno 14 osuđujućih presuda za kaznena djela trgovine ljudima, 5 za navođenje na prostituciju te 30 presuda za iskorištavanje djece u pornografske svrhe. U više navrata izrečene su i oslobađajuće presude.
Vrisak.info