I dok se u svijetu razvija i bilježi sve više uspjeha, transplantacijska medicina u BiH nazaduje, a broj transplantacija ponovno je u padu. Liste čekanja sve su duže, a oboljeli gube nadu, piše Večernji list BiH.
Prema posljednjim dostupnim podacima, tijekom prve polovine ove godine u Federaciji BiH obavljeno je samo devet transplantacija organa.
Potrebno više donora
Usporedbe radi, tijekom prošle godine u ovom bh. entitetu transplantacijama je spašeno 36 života. Prema podacima Udruge dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH, od ukupno devet transplantacija ove godine, samo tri su bile kadaverične (presađivanje organa s preminule osobe na živu). U isto vrijeme na listi čekanja nalazi se ukupno 217 pacijenata, od čega njih 164 čeka bubreg, 32 jetru, a 21 srce.
Broj onih kojima bi transplantacija bila jedina šansa za život mnogo je veći jer u Federaciji postoji gotovo 2000 pacijenata na dijalizi, a čak trećina njih mogla bi biti transplantirana, čime bi im bio omogućen značajno kvalitetniji nastavak života. Ipak, bez donora nema ni organa, a onih koji su spremni nakon smrti dati svoj organ ili organe najbližih još je uvijek jako malo.
Podizanje svijesti i potpora iz proračuna
U cilju poboljšanja razvoja svijesti o darivanju organa, Vlada Federacije BiH iz ovogodišnjeg je proračuna izdvojila 200.000 KM. Riječ je o prijedlogu Federalnog ministarstva zdravstva, a njihova raspodjela vršit će se putem javnog poziva, u skladu s općim i posebnim kriterijima.
Kako su objasnili iz Vlade Federacije BiH, iznos od 200.000 KM namijenjen je za podizanje svijesti javnosti o značaju doniranja organa, a sve kako bi se postigla što veća razina građanske svijesti o potrebi doniranja organa, te je tako povećan broj pristanaka obitelji za darivanje organa nakon utvrđene moždane smrti i broja transplantacijskih organa u Federaciji BiH.
Također je cilj podizanje svijesti kako bi se smanjio broj pacijenata na listama čekanja za presađivanje organa i povećao broj darivatelja i darovanih organa, zatim kako bi se odgovorilo na potrebe stanovništva za uslugama transplantacijske medicine koja im produljuje život i poboljšava kvalitetu života primatelja. Sredstva su namijenjena i za edukaciju zdravstvenih stručnjaka koji sudjeluju u donatorskom programu – istaknuli su iz Vlade Federacije BiH.
Navode kako su korisnici sredstava udruge građana ili neprofitne organizacije čije je područje djelovanja u Federaciji BiH, a koje su osnovane u skladu s važećim propisima o udrugama i zakladama.
Edukacija, kampanje i institucionalna potpora
Federalni ministar zdravstva imenovat će posebno povjerenstvo koje će izvršiti odabir korisnika sredstava u skladu s uputama o načinu i postupku prijavljivanja i ocjenjivanja prijavljenih projekata i programa iz sredstava federalnog proračuna po osnovi transfera za podizanje svijesti javnosti o značaju doniranja organa. Konačnu odluku o dodjeli sredstava korisnicima transfera donosi federalni ministar zdravstva i bit će objavljena na web-stranici Ministarstva.
Podići svijest građana
Predlagač, među ostalim, objašnjava da je presađivanje ili transplantacija organa i tkiva danas standardna i diljem svijeta prihvaćena i jedina uspješna metoda liječenja bolesnika kod kojih je došlo do nepovratnog oštećenja funkcije pojedinih organa, te da za neke organe, kao što su jetra, srce i pluća, predstavlja i jedini način liječenja.
Istaknuto je da je, imajući u vidu trenutačnu situaciju kada je u pitanju transplantacijska djelatnost u Federaciji BiH, sasvim izvjesno kako je potrebno uložiti veće napore kako bi se javnost upoznala s njezinim značajem te kako bi se podigla svijest javnosti o značaju doniranja organa.
Dodaju da su javne kampanje o značaju doniranja organa i tkiva nezaobilazne u procesu informiranja i edukacije javnosti te da je u njih potrebno uključiti sve zainteresirane relevantne subjekte koji mogu doprinijeti širenju i promicanju ideje donorstva. Za realizaciju ove odluke zadužena su federalna ministarstva zdravstva i financija, svatko u okviru svojih nadležnosti.
Vrisak.info