Dijete se utopilo u četvrtak oko 11.40 sati na području Maksimira, u objektu za iznajmljivanje u sklopu kojega se nalazi bazen, izvijestila je Policijska uprava zagrebačka. Liječnička pomoć, kako navode iz policije, pružena mu je na mjestu događaja i u Kliničkom bolničkom centru Zagreb gdje je preminulo.
Kako bi izbjegli tragične događaje i maksimalno povećali sigurnost kupača, policija podsjeća građane da za kupanje koriste uređena kupališta koja su pod nadzorom stručnih službi.
Policijski savjeti i upozorenja:
- Ne plivajte najmanje jedan sat nakon obroka – jedna od najčešćih pogrešaka, a koju čine mnogi među nama je ulazak u vodu nakon obroka.
- Ne plivajte ako ste konzumirali alkohol – upravo je konzumiranje alkohola jedan od glavnih čimbenika rizika kod utapanja, kako kod mladih, tako i odraslih osoba.
- Ne ulazite vrući u vodu – jedna od čestih pogrešaka koju čine mnogi od nas je da nakon dužeg boravka na suncu, ulazimo u vodu, kako bismo se osvježili i rashladili. Uvijek treba postepeno ulaziti u vodu, dati organizmu priliku da se pripremi i prilagodi, bez obzira koliko je more ili neka druga vodena površina topla. U protivnom, naše će tijelo u dodiru s hladnom vodom doživjeti šok.
- Ne skačite u vodu nepoznate dubine – moguća su ozbiljna ozljeđivanja.
- Ako niste posve zdravi, ne kupajte se na osamljenim mjestima, a ako bolujete od nekih kroničnih i težih bolesti, izbjegavajte kupanje na osamljenim i nesigurnim mjestima; budite u blizini ljudi, kako bi vam, ako zatreba, mogli priskočiti u pomoć.
- Imate li djecu, neprestano ih držite na oku – roditelji se nikada, pa tako ni na kupanju, ne smiju posve opustiti; djecu je potrebno neprestano imati na oku i brinuti se za njihovu sigurnost; među ljudima i u gomili, djeca se lako izgube, kao što se lako utope i u plićaku; jednako tako, nikada, ali baš nikada, ne računajte da se starije dijete može samo brinuti za mlađeg brata ili sestru; sigurnost djeteta vaša je dužnost, nikako drugog djeteta; nadzirite svoju djecu, čak i ako znaju plivati.
- Računajte da je plivanje u slatkoj vodi zahtjevnije od plivanja u moru (vodite o tome brigu) i voda često zna biti mutnija pa djeca teže percipiraju dubinu.
- Neplivači ili osobe koje slabije plivaju obavezno bi trebali koristiti pomagala za plivanje.
- Izbjegavati plivanje u samoći.
- Plivajte u blizini spasilaca te poštujte upute i znakove spasilaca.
- Dogodi li se nevolja, ostanite smireni, plutajte na leđima i mašite jednom rukom za pomoć i ako u vodi uočite nekog u nevolji, odmah pružite ili potražite pomoć te pozovite nadležne službe.
Vrisak.info