Na sastanku predstavnika gospodarskih institucija zemalja zapadnog Balkana s povjerenicom za proširenje EU-a, Martom Kos, koji će se održati 19. svibnja, bit će predstavljen prijedlog Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine.
Večernji list doznaje kako je riječ o tehničkoj prilagodbi koja bi mogla u značajnoj mjeri olakšati posao vozačima, ali i kompanijama, pa i poslovnoj zajednici u cjelini.
Naime, zbog trenutačnog važećeg rješenja, odnosno smjernice, vozači u prostoru EU-a mogu provesti najviše 90 dana u razdoblju od 180 dana, a takvo što dovodi do brojnih problema, kako za same vozače tako i za kompanije, od kojih su mnoge ili izvozno orijentirane ili pak za svoje poslovanje trebaju repromaterijale iz europskih zemalja.
Kako bi se spriječio dodatni udar na transportni sektor, rješenje koje je VTK BiH predložio na sastanku predstavnika komora zemalja okruženja dobio je potporu svih zemalja. Dr. sc. Vjekoslav Vuković, dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, objasnio je kako je bit prijedloga da se vozačima koji ulaze na prostor Unije ubuduće računaju sati provedeni u tom prostoru, a što bi u konačnici moglo udvostručiti, pa i utrostručiti vrijeme koje imaju na raspolaganju, te bi se radilo o rješenju koje bi bilo na korist poslovnoj zajednici.
Naime, trenutačno se svaki ulazak u EU, radilo se o nekoliko sati potrebnih za istovar ili utovar robe, računa kao jedan dan. Ubuduće, ako prijedlog VTK-a bude prihvaćen, vozačima bi se putem kamera ili skeniranja dokumenata utvrdila točna satnica provedena u Europskoj uniji. Dakle, ne bi se mijenjala smjernica, što je ionako komplicirana procedura, već bi se pronašlo tehničko rješenje koje bi bilo u skladu s postavljenim pravilima.
Vuković će kao član Odbora direktora Eurokomore 19. svibnja imati izravni sastanak s Martom Kos, povjerenicom za proširenje EU-a, gdje će iznijeti navedeni prijedlog te se nada kako će on dobiti podršku. A podršku već imaju u Republici Hrvatskoj, odnosno Hrvatskoj gospodarskoj komori koja je snažan lobist za rješavanje problema s kojima se suočava BiH.
S druge strane, na rješenju problema će se inzistirati i u okviru Prometne zajednice, a sve zajedno trebalo bi, uz malo volje i razumijevanja, rezultirati rješenjem koje će vozačima iz BiH, ali i drugih zemalja okruženja, uvelike olakšati situaciju, a kompanijama dati dodatni poticaj za još snažnije poslovanje i vanjskotrgovinsku razmjenu s Europskom unijom.
Izvoz iz BiH usmjeren je prvenstveno na tržište EU-a, na koje se plasira 72,6% od cjelokupnog izvoza. Najznačajniji bh. vanjskotrgovinski partner Bosne i Hercegovine je Hrvatska. Ukupni obujam razmjene s Hrvatskom iznosi 8,3 mlrd., a nakon Hrvatske su Srbija (12,85%), Njemačka (11,04%), Slovenija (8,57%) i Italija (7,59%).
Najznačajniji partneri po pokrivenosti uvoza izvozom su Austrija (106%) i Njemačka (97%). Navedene brojke jasan su pokazatelj koliko je Europska unija značajno tržište za BiH, ali i koliko je Bosna i Hercegovina važan prostor za plasiranje proizvoda i materijala iz Unije. Uzajamno poštovanje i rješenje koje bi uključivalo jednostavnu tehničku prilagodbu, ali imalo i suštinski značaj, nešto je čemu se svi nadaju.
Vrisak.info