Uslijed alarmantnih podataka da je na području Sarajevske županije izvršena kontrola 356 vozača za koje je postojala sumnja da upravljaju motornim vozilom pod utjecajem opojnih droga ili psihoaktivnih supstancija, od čega je 336 vozača odbilo testiranje, županijsko Ministarstvo unutarnjih poslova najavilo je konkretne mjere koje bi se mogle prenijeti i na druge dijelove Bosne i Hercegovine.
Kao jedan od glavnih razloga zašto vozači odbijaju testiranje je taj što ne žele da im ovaj prekršaj bude evidentiran u dosjeu te se radije opredjeljuju za plaćanje kazne, koja iznosi od 400 do 1000 KM (uz mogućnost plaćanja 50% od tog iznosa u roku od 15 dana), piše Večernji list.
Iz policije naglašavaju da su sve vozače koji su odbili testiranje na prisutnost droga u organizmu isključili iz prometa, kaznili prekršajnim nalozima u iznosu od 400 KM, izrekli im dva mjeseca zabrane upravljanja motornim vozilom, uz dva kaznena boda, upitno je mogu li se te sankcije smatrati dovoljno odvraćajućim.
Zato je najavljeno iniciranje zakonskih izmjena kojima će se za odbijanje testiranja na drogu predvidjeti kazna u maksimalnom iznosu od 1000 KM, kao i mogućnost zadržavanja takvih vozača u službenim prostorijama MUP-a, što je praksa s vozačima koji upravljaju vozilom pod djelovanjem alkohola.
Razmatra se i prijedlog da troškove testiranja na prisutnost droga u organizmu kod vozača, kroz zakonska rješenja, ubuduće snose osobe koje su testirane.
Ovo pitanje riješeno je na isti način kada su u pitanju alko-testovi, čije troškove snose vozači koji se testiraju na prisutnost alkohola u organizmu.
Pitanje troškova nužno je riješiti i zbog činjenice da je cijena jednog testa na droge 60 KM. Vožnja pod utjecajem droge nije problem isključivo u Sarajevu.
U manjoj ili većoj mjeri s tim problemom suočavaju se i policijske službe u drugim dijelovima BiH.
Samo tijekom siječnja i veljače policijski službenici u Hercegbosanskoj županiji proveli su pojačane kontrole prometa u cilju otkrivanja i sankcioniranja vozača koji upravljaju vozilima pod utjecajem opojnih droga.
U sklopu tih aktivnosti provedeno je više testiranja na prisutnost droga u organizmu, pri čemu je kod šest vozača utvrđena prisutnost zabranjenih supstancija.
Zbog počinjenih prekršaja svim navedenim osobama uručeni su prekršajni nalozi u skladu sa Zakonom o sigurnosti prometa na cestama Hercegbosanske županije u novčanom iznosu od 100 KM.
Također, privremeno im je oduzeta vozačka dozvola te su isključeni iz prometa.
U susjednoj Hrvatskoj upravljanje vozilom pod utjecajem droga težak je prekršaj, za koji je propisana novčana kazna od 1320 do 2650 eura ili kazna zatvora u trajanju do 60 dana.
Vozaču se također izriče i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima od tri do 12 mjeseci te šest negativnih bodova. Kažnjivo je i odbijanje vozača u prometu da se podvrgnu ispitivanju prisutnosti u organizmu droga ili lijekova ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina, i to novčanom kaznom od 1320 do 2650 eura. I u ovom slučaju izriče se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima i šest negativnih bodova.
Preventivno djelovanje
Treba reći da je u BiH još prije nekoliko godina inicirana i zakonska izmjena po kojoj i vozač koji je u prethodne dvije godine najmanje tri puta pravomoćno prekršajno kažnjen za neki od prekršaja, kao što su upravljanje motornim vozilom u prometu na cesti pod utjecajem alkohola u krvi i/ili organizmu iznad 1,5 g/kg, upravljanje motornim vozilom u prometu na cesti pod utjecajem opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije i za vrijeme vožnje, može biti sankcioniran i oduzimanjem vozila.
Premda stručnjaci ističu kako je važno i preventivno djelovati na suzbijanju prakse upravljanja vozilom pod utjecajem droga, sankcije su neminovnost.
Nažalost, povećan broj otkrivenih slučajeva vožnje pod utjecajem droge potvrđuje i procjene da je općenito u porastu konzumacija narkotika u BiH. Tako da ova pojava sigurno nije samo problem koji treba promatrati isključivo u kontekstu sigurnosti prometa.
Vrisak.info