Italija se ovog ljeta suočava s naglim porastom slučajeva zaraze virusom Zapadnog Nila, a talijanske zdravstvene vlasti potvrdile su najmanje 32 oboljela i dva smrtna slučaja.
Kako navodi Institut za javno zdravstvo (ISS), virus se širi znatno brže nego prethodnih godina, a novi slučajevi zabilježeni su i u Grčkoj, što upućuje na širu regionalnu prijetnju.
Najveći broj zaraženih dolazi iz pokrajine Latina u regiji Lazio, jugoistočno od Rima. U specijaliziranoj bolnici Lazzaro Spallanzani otkriveno je 12 novih slučajeva zaraze. Osim u Laziju, infekcije su prijavljene i u regijama Pijemont, Veneto, Emilija-Romagna te Kampanija, izvijestio je Euronews.
Prema podacima ISS-a, virus je endemski prisutan u Italiji, ali ovogodišnje širenje zahvatilo je šire geografsko područje, što izaziva dodatnu zabrinutost.
Virus Zapadnog Nila prenosi se isključivo ubodom zaraženih komaraca, najčešće vrste Culex pipiens. Komarci virus dobivaju hraneći se zaraženim pticama, koje su glavni prirodni rezervoar.
Ljudi i drugi sisavci predstavljaju tzv. „slijepe ulice“ u lancu prijenosa, jer virus ne mogu dalje širiti. Zaraza se ne prenosi s čovjeka na čovjeka.
Prema dostupnim informacijama, kod oko 80 posto zaraženih osoba bolest prolazi bez simptoma. Kod blažih slučajeva javlja se povišena temperatura, bol u mišićima, glavobolja, ponekad i osip, što je poznato kao groznica Zapadnog Nila. Ovi simptomi obično nestaju unutar nekoliko dana.
Ozbiljniji oblici bolesti, poput meningitisa ili encefalitisa, javljaju se u manje od jedan posto slučajeva. Najugroženije skupine su starije osobe, kronični bolesnici te imunokompromitirani pojedinci. Za sada ne postoji specifičan lijek, a liječenje se temelji na ublažavanju simptoma.
S obzirom na to da se virus u Europi javlja sezonski, najčešće od srpnja do listopada, zdravstvene vlasti pozivaju na oprez i provođenje preventivnih mjera.
Uz sustavne akcije suzbijanja komaraca, građanima se preporučuje uklanjanje stajaće vode iz okućnica, balkona i terasa, kako bi se spriječilo razmnožavanje komaraca.
Situacija se i dalje pomno prati, a europske zdravstvene institucije apeliraju na međunarodnu suradnju u nadzoru i odgovoru na širenje virusa u regiji.
Vrisak.info