Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Održana premijera filma “Kako smo se obranili u Lašvanskoj dolini”

Busovača

Objavio Vrisak.info
15/06/2024
Održana premijera filma “Kako smo se obranili u Lašvanskoj dolini”

Premijera dokumentarnog filma pod nazivom “Kako smo se obranili u Lašvanskoj dolini” održana je sinoć, 14. lipnja 2024. godine, u velikoj dvorani župnog ureda Župe sv. Ante Padovanskog u Busovači.

Ovaj iznimno važan dokumentarac donosi svjedočanstva preživjelih hrvatskih branitelja s prvih crta obrane Busovače, Viteza, Travnika i cijele Lašvanske doline, pružajući dubok uvid u hrabrost i odlučnost onih koji su branili svoje domove i obitelj.

Prije same promocije filma, nastalog u produkciji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO HB Busovača, u 18:30 sati održano je polaganje vijenaca na Središnjem spomen obilježju palim braniteljima u Busovači, odajući počast svim poginulim braniteljima i drugim žrtvama rata. Ovaj trenutak sjećanja i zahvalnosti podsjetio je prisutne na žrtve koje su podnijeli naši hrabri branitelji i njihovu neizmjernu hrabrost u težnji da sačuvaju svoje domove i obitelji.

„Skoro 30 godina isprazno pričamo kako se nešto treba dokumentirati, ponešto napisati. Trideset godina pričamo, a sve te naše riječi odoše nepovratno u vjetar. Tome je došao kraj. Večerašnji dokumentarni film je prvo dokumentirano video djelo nastalo u našoj produkciji, ovdje u Središnjoj Bosni, i kao takav ostat će trajan dokument. Dokument koji svjedoči istinske priče o tome što se događalo u Busovači i u Središnjoj Bosni tijekom Domovinskog rata,” naglasio je u pozdravnom govoru predsjednik Udruge dragovoljaca, Marinko Ćosić.

„Mi koji smo preživjeli linije i rat imamo odgovornost za čuvanje povijesti i prošlosti te da s vremenom prenesemo i sačuvamo ono što pamtimo i što smo osjetili na svojoj koži. Dužni smo širiti istinu, gajiti uspomene i sjećanja. Svjedoci ne lažu, sve ostalo je nebitno. Ako ne vjerujemo svjedocima, kome ćemo vjerovati?” dodao je Ćosić.

Premijeri filma „Kako smo se obranili u Lašvanskoj dolini” nazočili su i brojni politički i društveni dužnosnici. Među njima su bili Marinko Čavara, dopredsjedatelj Zastupničkog doma PS BiH, Mirjana Plavčić, ministrica financija ŽSB, Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, Marko Šantić, predsjednik OV Busovača, Nikica Tomić i Drago Smoljo, predsjednici državne i županijske Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO HB, fra Zoran Jaković, busovački župnik, ujedno i domaćin, kao i brojni drugi.

Podršku premijeri filma dala je i Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO HB. Njen predsjednik, Nikica Tomić, pohvalio je trud onih koji su dali sebe i svoje vrijeme da nastane ovaj dokumentarac. Kako je rekao, Udruga na čijem je čelu i u budućnosti će podržavati ovakve i slične projekte, javlja Radiotelevizija Herceg-Bosne.

Riječi pohvale o filmu imao je i Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Republike Hrvatske.

„Niti jedna knjiga, niti jedan film u svom sadržaju ne može prikazati sve ono što se događalo i kroz što ste prošli tijekom rata, ali može biti početak i poticaj da se sjećanja trajno zapišu i budu sadržaj o istini za sve buduće generacije. Siguran sam kako je ovaj film početak naše suradnje i kako ćemo napraviti sjajne priče ovdje u Središnjoj Bosni,” naglasio je Nazor.

Stožerna stranka Hrvata u Bosni i Hercegovini, Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine, podrška je pozitivnim pričama i projektima pa tako i ovom. U svome govoru to je potvrdio Marinko Čavara, dopredsjedatelj Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, ujedno i član Predsjedništva HDZ-a BiH.

„Ne trebamo nikad zaboraviti zahvaliti svim našim braniteljima koji su dali živote da možemo opstati na ovim prostorima. Na nama je da čuvamo njihove uspomene, uspomene na našu povijest i na nama stoji budućnost svih onih koji će živjeti iza nas. Čestitam autoru i producentima na tome što su se potrudili i usudili uraditi jedan ovakav hvale vrijedan film,” istaknuo je Čavara.

U ovom filmu, u kojem govore branitelji HVO-a Šimun Pušić, Niko Marijanović, Mladen Popović, Anto Maleš, Slavko Križanac i Dalibor Nikolić, protkane su emocije i bolna sjećanja na nekoliko ključnih događaja i zločina koji su se odvili na našem prostoru. Spomenuti sudionici dokumentarnog filma u intervjuima govore o tome što su proživjeli na Busovačkim stajama, Galici, Buhinim kućama i drugim mjestima, u borbama i zločinima koje su počinili pripadnici Armije BiH, JNA i drugih paravojnih snaga.

Svima njima su nakon premijere filma uručene prigodne zahvalnice, a pored njih zahvalnicu je dobila i hrabra medicinska sestra Katarina Grgić Martinović. Zahvalnice za podršku filmu dobili su i dopredsjedatelj ZD PS BiH Marinko Čavara, ministrica financija ŽSB Mirjana Plavčić te Dario Plavčić.

Ova premijera, osim što je bila prilika za sjećanje na prošlost, na trenutke boli, ali i prkosa i ponosa, također je istaknula važnost čuvanja naše povijesti i zahvalnosti prema onima koji su dali svoje živote za slobodu i sigurnost našeg naroda.

Vrisak.info

Tags: busovačadomovinski rat

Povezane objave

Sindikat liječnika odbio obje ponude Vlade ŽZH
Vijesti

Evo koliko zarađuju liječnici u BiH, specijalisti u nekim sredinama imaju i dvostruko veća primanja

SKB Mostar upozorava: Sve više ozljeda zbog električnih romobila, najčešće stradaju djeca
Vijesti

SKB Mostar upozorava: Sve više ozljeda zbog električnih romobila, najčešće stradaju djeca

Kladionice na udaru vlastitih radnika: Dvoje optuženo za krađu tisuća maraka
Vijesti

Državni službenici u BiH dobivaju dodatni novac: Isplata razlike plaća i većeg regresa već počela

Upozorenje vozačima: Na cesti na Privalju ispale bale sijena, potreban oprez

Upozorenje vozačima: Na cesti na Privalju ispale bale sijena, potreban oprez

Sindikat liječnika odbio obje ponude Vlade ŽZH

Evo koliko zarađuju liječnici u BiH, specijalisti u nekim sredinama imaju i dvostruko veća primanja

Kreće obnova važne prometnice prema Posušju i Aržanu, vrijednost radova gotovo 2 milijuna KM

Kreće obnova važne prometnice prema Posušju i Aržanu, vrijednost radova gotovo 2 milijuna KM

Kineski automobili ruše predrasude: Mehaničar otkriva zašto je MG ZS hit u Europi

Ne ignorirajte ove simptome: Motor vam možda šalje upozorenje prije skupog kvara

Nevjerojatan rast AI tvrtki: Revolucija ili novi tehnološki balon?

Umjetna inteligencija postala glavni motor američkog rasta, no stižu upozorenja

Ako primijetite ovih sedam znakova kod djeteta, važno je reagirati na vrijeme

Želite odgojiti samopouzdano dijete? Psihologinja upozorava koje riječi mogu napraviti štetu

Kako djeca u Širokom Brijegu slave rođendane? Evo kakvi su trendovi i cijene

Uštedite na dječjem rođendanu: Jednostavni savjeti za veselu proslavu bez velikog računa

SKB Mostar upozorava: Sve više ozljeda zbog električnih romobila, najčešće stradaju djeca

SKB Mostar upozorava: Sve više ozljeda zbog električnih romobila, najčešće stradaju djeca

Kladionice na udaru vlastitih radnika: Dvoje optuženo za krađu tisuća maraka

Državni službenici u BiH dobivaju dodatni novac: Isplata razlike plaća i većeg regresa već počela

Povijesni zapis iz Širokog Brijega: Gotovo 150 dana suše ostavilo velike posljedice na poljoprivredu

Povijesni zapis iz Širokog Brijega: Gotovo 150 dana suše ostavilo velike posljedice na poljoprivredu

Sačuvajte okus ljeta: Jednostavan recept za domaću zimnicu

Sačuvajte okus ljeta: Jednostavan recept za domaću zimnicu

Hrvatska: Povišice plaća u javnom sektoru za 250 tisuća radnika

Objavljene velike razlike u minimalcima: Evo gdje je BiH, a gdje Hrvatska

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.