Sezona godišnjih odmora je počela, a oni koji to sebi mogu priuštiti uvelike planiraju, ili su već isplanirali, gdje će ljetovati. Odluku velikim dijelom određuje cijena odmora. Za veliki broj bh. građana ljetovanje je postalo luksuz, pa i u susjednoj Hrvatskoj, gdje su zbog globalnih poskupljenja, ali i povećanog zanimanja, cijene znatno porasle.
Od ljeta 2022. cijene u ugostiteljstvu diljem hrvatske obale drastično su porasle. Pa je tako, primjerice, pizza s 9 eura skočila na 16, lignje s roštilja skuplje su 70 posto, rižoto s kozicama 75 posto, a orada se u nekim restoranima prodaje i za 25 eura.
Apartmani, hoteli i sve između – što sve poskupljuje?
Ponuda apartmana je šarolika, baš kao i cjenici. Lokacija, razina opremljenosti i sezona određuju koliko će gost platiti, a često i dubina njegova novčanika. U Splitu se, primjerice, noćenje u apartmanu može naći za oko 100 eura, dok luksuzniji smještaj s pogledom na more nerijetko prelazi 800 eura po noći. Prosječna cijena smještaja za sedam dana ljetovanja u srpnju 2025. godine kreće se od 900 do 1500 eura, što, naravno, ovisi i o lokaciji, sadržajima, blizini plaže i kvaliteti samog smještaja.
Među skupljim destinacijama nalaze se još i Rovinj, Novalja, Opatija i Dubrovnik. Kada zbrojimo sve troškove, od puta, hrane, smještaja i ostalog, prosječna četveročlana obitelj za ljetovanje će izdvojiti otprilike od 2500 do 3000 eura, odnosno od 5000 do 6000 KM.
Uzmemo li u obzir da je bh. prosječna plaća tek 1500 KM, čak četiri ih obitelj treba izdvojiti za ljetovanje. Naravno, sve ovo može se naći i po nižoj cijeni, manje luksuzni apartmani u malim mjestima, s pripremom hrane u apartmanu i rijetkim posjetima kafićima i restoranima.
Anketa među više od 250 iznajmljivača otkriva: u Istri i na Kvarneru cijene je podiglo 30% iznajmljivača, u Dalmaciji 36%, dok je na sjeveru zemlje taj postotak još viši – čak 40%.
“Turizam nije skup, skupa je država. U cijeni smještaja su sadržani svi porezi i davanja, a Hrvatska je po tom pitanju jedna od najskupljih zemalja Europe” istaknula je Hana Matić iz udruge Spasimo male obiteljske iznajmljivače. I dok je privatni smještaj već luksuzan za mnoge, hotelski je još skuplji – noćenje za tročlanu obitelj u hotelu s četiri zvjezdice košta između 320 i 600 eura.
I turistima sa Zapada preskupo
Jadran je postao preskup i za građane zapadnih zemalja, a ne za nas koji imamo najniži standard u Europi. Turisti Irske, Škotske, Norveške i Velike Britanije redom su za RTL Danas iskreno govorili o svojim iskustvima.
“Voda u restoranu je jako skupa, nismo dobili vodu iz slavine. Platili smo pet eura za bocu – rekao je Cathal iz Irske. – Apartman je najskuplji…, 400 eura svaki” nadovezao se Luke iz Škotske.
“Danas smo platili ručak i doručak, ukupno 250 eura. Sve je jako skupo” požalio se Loran iz Norveške. “Pića su malo skuplja nego što sam očekivala” komentirala je Miranda iz Ujedinjenog Kraljevstva, uz napomenu da su išli na atraktivne lokacije za turiste.
Viralna objava otkrila šokantne cijene
Svibanjske turističke brojke donekle su spasili domaći gosti, no strani turisti, osobito oni iz Njemačke, u manjem su broju posjetili Hrvatsku. U usporedbi s prošlom godinom, zabilježen je pad dolazaka od 9%, a broj noćenja manji je za 17%.
Na Instagram profilu WorldTraveler, koji prati gotovo 2000 korisnika, nedavno su objavljene snimke iz trgovina na hrvatskoj obali koje prikazuju cijene svakodnevnih proizvoda. Iako identitet autora nije poznat, brojni korisnici pretpostavljaju da je riječ o stranim turistima koji su zatečeni visinom cijena tijekom ljetovanja u Hrvatskoj.
U objavama, koje prate natpisi poput “Čuvajte se visokih cijena u Hrvatskoj u 2025.! Pogledajte ove lude cijene”, prikazani su primjeri poput čipsa, koji košta više od četiri eura, male čokolade, čija cijena doseže osam eura, te krema za sunčanje koje koštaju i do 30 eura.
“Imate prekrasno more, ali kakve su vam tek cijene!” stoji u opisu jedne od snimki. Objave su izazvale veliko zanimanje i brojne komentare. Dok su neki korisnici izrazili šok i najavili da više neće dolaziti na ljetovanje u Hrvatsku, drugi smatraju da su takve cijene uobičajene za turističke destinacije, posebno na obali i otocima.
“Wow, ovo je skuplje nego u Monaku i Zurichu” napisao je jedan korisnik. Iako su visoke cijene u turističkoj sezoni očekivane, ova viralna objava ponovno je otvorila raspravu o pristupačnosti Hrvatske kao destinacije za strane turiste, pogotovo u kontekstu konkurentnih mediteranskih zemalja koje nude sličan ugođaj po nižim cijenama.
Vrisak.info