Državljanin BiH osuđen je na 5 godina zatvora u Njemačkoj zbog serije provalnih krađa koje je počinio sa suprugom.
Kazneni sud u Bonu osudio je državljanina Bosne i Hercegovine na pet godina zatvora zbog niza provalnih krađa koje je počinio sa suprugom, kojoj se i dalje sudi. Riječ je o dobro organiziranom paru koji je tijekom proljeća 2024. godine počinio više teških krađa u regijama Bad Münstereifel, Hellenthal, Rheinbach, Nettersheim te u jednom slučaju i u Wermelskirchenu, piše Oslobođenje.
Prema navodima njemačkih medija, par je razvio jasan modus operandi, išli su od kuće do kuće, zvonili na vrata, a kada bi utvrdili da u domu nema nikoga, provaljivali bi i pljačkali. Samo u jednoj krađi otuđili su nakit u vrijednosti od 35.000 eura te 1.000 eura gotovine.
Serija provala, koje su se dogodile u razdoblju između 9. ožujka i 6. travnja 2024., alarmirala je lokalnu policiju. Istraga je, između ostalog, uključivala analizu mobilnih telefona povezanih s obližnjim radio-tornjevima, što je omogućilo identifikaciju 36-godišnjeg muškarca iz BiH kao glavnog počinitelja.
Presuda od pet godina zatvora uključuje i ranije kazne koje su mu izrečene pred okružnim sudovima u Mönchengladbachu i Neussu u siječnju i ožujku ove godine, također zbog sličnih kaznenih djela.
Tijekom suđenja, optuženi se pokušao braniti životnom pričom obilježenom teškim okolnostima. Naveo je da je odrastao u šupi na rubu jednog bosanskohercegovačkog grada, bez roditelja koje je izgubio s 13 godina, bez formalnog obrazovanja, te da ne zna čitati ni pisati. Tvrdi da je život zarađivao preprodajom sekundarnih sirovina.
Ipak, sud je odlučio da njegove životne okolnosti ne umanjuju težinu počinjenih djela, pa je donesena osuđujuća presuda.
Presuda njegovoj supruzi, koja se tereti za sudjelovanje u istim krađama, tek se očekuje.
Vrisak.info