Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Lovrinović: Kada sam im ponudio europsku rezoluciju o sjećanjima vidio sam zid šutnje

Emisija “Iz prve ruke” koja se emitira u programu RTV Herceg-Bosne

Objavio Vrisak.info
23/05/2020

Ulazi li BiH u još dublju krizu u kojoj Sarajevo Hrvate – katolike i Katoličku Crkvu želi predstaviti kao fašiste i ustaše te neprijatelje s kojima se komunistički “antifašisti” trebaju obračunati, ako treba i ISIL-ovim metodama, kako bi zagospodarili Bosnom i Hercegovinom kao novom Malom Jugoslavijom?

Milan Šutalo, urednik i voditelj emisije “Iz prve ruke” koja se emitira u programu RTV Herceg-Bosne, kazao je da ga je na ovo pitanje ponukao intervju, objavljen u četvrtak na internetskim stranicama jedne sarajevske televizije, s djevojkom koja je predstavljena kao “sarajevska partizanka našeg doba”, ali i sve ono što je vezano za Sarajevo ili se dogodilo u njemu u protekla dva tjedna, uključujući i virtualno odsjedanje glave kardinalu Puljiću, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

“Zapitao sam se i je li se to Sarajevo vratilo u 1958 godinu, ili se preselilo u Sjevernu Koreju”, kazao je Šutalo.

Na ova i druga pitanja odgovarali su Nikola Lovrinović, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta BiH i politolog Danijel Vidović.

Lovrinović je kazao da ga je organiziranje prosvjeda protiv održavanja svete mise duboko uvrijedilo jer se znalo da se ona održava za nevino stradale na Bleiburškom polju i na križnim putevima.

Odgovarajući na pitanje o usvojenoj rezoluciji o “poštivanju žrtava ustaškog režima” koju je u Zastupničkom domu Parlamenta BiH usvojila bošnjačka većina potpomognuta srpskom oporbom pokušavajući time abolirati žrtve partizansko-komunističkih i četničkih zločina Lovrinović je kazao da se time željela usmjeriti kolektivna krivnja na Hrvate odnosno katolike.

Dodaje da se u ovom slučaj hrvatski zastupnici u Parlamentu BiH nisu poistovjećivali sa zločincima, kako im neke kolege imputiraju, te su govorili o pravu katolika da se mole za pokoj duša.

Posebno važnim za naglasiti Lovrinović smatra da su samo zastupnici HDZ-a BiH u ZD P BiH u više navrata bili za usvajanje europskih Rezolucija o osudi totalitarnih režima, ali da za to nije bilo interesa u tom domu.

“Zamislite da je to samo HDZ podržao, oba puta. Nijedan drugi zastupnik (oni koji ne predstavljaju HDZ BiH i HNS, op.), od ukupno 42 to nije podržao”, rekao je Lovrinović.

Napomenuo je da je zastupnicima u Parlamentu BiH kazao da NDH nije bila izraz demokratske volje hrvatskog naroda potvrđen na nekom referendumu ili ustavotvornoj skupštini, nego je ona bila režim koji su, kako kaže, nametnuli fašisti i Hitler, od Srbije do Norveške.

Istaknuo je da se o zločinima fašističkih režima manje-više sve zna dok su nedovoljno istraženi upravo komunistički zločini.

Lovrinović je ispričao da mu je jedan parlamentarac rekao “što to hoće kardinal, on se krije iza naroda koji ga nije ni birao”, na što mu je Lovrinović, kako kaže odgovorio:

-Kolega, kardinala ne bira ovaj Parlament u kojemu mi sjedimo i naše Središnje izborno povjerenstvo, tamo ima određena procedura i kanon. Dajte ne lupajte gluposti, prepričao je Lovrinović dijalog s kolegom iz Parlamenta BiH.

Lovrinović je ironičnim tonom rekao i da je svojim kolegama u parlamentu predložio da ponovno pozovu papu u BiH i da se ponovno na stol stavi Temeljni ugovor sa Svetom Stolicom.

“Predložio sam im da jedino smisla ima, ako ste ozbiljni i odgovorni političari u ovom trenutku u kojem se BiH nalazi pa da pozovete papu da po treći put dođe u BiH. Pa da onda stavite na stol Temeljni ugovor sa Svetom stolicom i da tamo stavite odredbu da će se svete mise u BiH ubuduće održavati kad državni Parlament i Predsjedništvo BiH kaže, u suprotnom nema!. Pa ako vam papa to prihvati, evo, mi ćemo, kao katolički podanici to biti dužni ispoštovati i provesti”, ilustrirao je Lovrinović način na koji bi, prema njegovom mišljenju, iz Sarajeva željeli upravljati vjerskim slobodama.

Ponovno se osvrnuo na to kako se tzv. antifašisti ne žele suočiti s prošlošću na način na koji je to učinjeno u rezolucijama Vijeća Europe i Europskog parlamenta.

-Kad sam im ponudio europsku rezoluciju o sjećanjima, o stvarima o kojima se očitovao Europski parlament, vidite jedan zid šutnje, nevjerojatno.

Vrisak.info

Tags: milan šutalonikola lovrinovićRtv herceg-bosne

Povezane objave

Obiteljsko nasilje u Širokom Brijegu: 81-godišnjak hospitaliziran, počinitelju određen pritvor
Vijesti

Noćni incident u Čitluku: Udarac šakom, pa nastavak nasilja ispred ugostiteljskog objekta

Širokobriježanin prevaren tijekom online kupnje
Vijesti

Širokobriježanin prevaren tijekom online kupnje

Policija u Širokom Brijegu kod 25-godišnjaka zaplijenila kokain
Vijesti

Prometna nezgoda u Grudama, ozlijeđene šest osoba

Široki Brijeg: Evo gdje je za petak najavljeno isključenje struje

Najavljeno isključenje struje u Posušju: Bez napajanja nekoliko naselja u srijedu

Posušje: Evo za koja naselja je najavljeno isključene struje u ponedjeljak

Najavljeno isključenje struje u Grudama, evo u kojim naseljima

Objavljen javni poziv za dodjelu javnih priznanja Grada Širokog Brijega

Objavljen javni poziv za dodjelu javnih priznanja Grada Širokog Brijega

Mladi nogometaši Posušja osvojili zlato dva srebra

Mladi nogometaši Posušja osvojili zlato dva srebra

Obiteljsko nasilje u Širokom Brijegu: 81-godišnjak hospitaliziran, počinitelju određen pritvor

Noćni incident u Čitluku: Udarac šakom, pa nastavak nasilja ispred ugostiteljskog objekta

Stotine motorista na Blidinju: Održano peto motohodočašće u Masnoj Luci

Stotine motorista na Blidinju: Održano peto motohodočašće u Masnoj Luci

Široki Brijeg: „Pjesnici su čuđenje u svijetu“ prvi put na otvorenom

Široki Brijeg: „Pjesnici su čuđenje u svijetu“ prvi put na otvorenom

Foto: Župa sv. Ivana Krstitelja, Ružići

Staro katoličko misište Bristovica ponovno okupila vjernike: Održano svečano misno slavlje

Dopredsjednica Vlade ŽZH Blagica Leko primila predstavnike Rukometnog kluba Izviđač Agram

Dopredsjednica Vlade ŽZH Blagica Leko primila predstavnike Rukometnog kluba Izviđač Agram

Ljubuški: Velik odaziv vjernika na četvrtom danu devetnice, večeras misu predvodi fra Jure Barišić

Ljubuški: Velik odaziv vjernika na četvrtom danu devetnice, večeras misu predvodi fra Jure Barišić

Deponije Uborak u Mostaru ponovno gorila cijelu noć

Više intervencija vatrogasaca u Ljubuškom i Posušju tijekom proteklog vikenda

Širokobriježanin prevaren tijekom online kupnje

Širokobriježanin prevaren tijekom online kupnje

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.