Među 59 zemalja za čije državljane će od jeseni vrijediti nova pravila na granici s Europskom unijom nalazi se i Bosna i Hercegovina.
Riječ je o novostima koje nastaju zbog novog sustava ulaska/izlaska (EES), kao i ETIAS-a (Europskog sustava za informacije o putovanjima i odobrenjima), kojima je cilj sprječavanje zloupotreba prava na boravak, odnosno procjena rizika prije nego što putnici uopće uđu u EU.
Sigurnost EU-a
Od jeseni 2025. godine Europska unija uvodi novi sustav ulaska/izlaska (EES) na svojim vanjskim granicama, uključujući i Hrvatsku.
Ovaj automatizirani informatički sustav registrirat će biometrijske podatke putnika iz zemalja izvan EU-a, uključujući i BiH, pri svakom prelasku granice, čime se ukida pečatiranje putovnica.
Cilj ovog sustava je automatizirati evidenciju dolazaka i odlazaka iz EU-a za državljane zemalja izvan Unije. Navedeni sustav će osigurati brže, učinkovitije i sigurnije provjere putnika te pomoći u sprječavanju krađe identiteta.
Prema podacima Izaslanstva EU-a u BiH, sustav EES obuhvatit će sve zemlje koje nisu članice EU-a, uključujući BiH, a omogućit će jednostavniju registraciju ulaska i izlaska za putnike koji borave u EU do 90 dana, piše Večernji list.
Kako navode, primjena ovog sustava modernizirat će upravljanje vanjskim granicama EU-a, jačajući sigurnost i skraćujući vrijeme za granične procedure.
Uvođenje sustava ulaska/izlaska (EES) odvijat će se postupno. Tijekom prvih 60 dana sustav će se moći koristiti bez biometrijskih funkcionalnosti. Međutim, nakon tri mjeseca, u siječnju 2026. godine, sve države članice trebale bi koristiti EES s biometrijskim funkcionalnostima, a u travnju 2026. godine uvođenje EES-a trebalo bi biti završeno.
Kada EES bude u potpunosti primijenjen, tada će na snagu stupiti ETIAS. Kako su naveli iz Europske unije, europski sustav za informacije o putovanjima i odobrenjima – ETIAS bit će primijenjen šest mjeseci nakon EES-a. Dakle, ako primjena EES-a počne u listopadu ove godine, ETIAS-ova primjena trebala bi početi u listopadu 2026. godine.
Prema navodima Opće uprave EU-a za migracije i unutarnje poslove, očekuje se da će ETIAS stupiti na snagu u posljednjem tromjesečju 2026. godine, međutim, budući da će postojati prijelazno razdoblje, zahtjev za ETIAS prije putovanja neće postati obvezan do 2027. godine, prenosi schengen.news. Ističu kako se pravila putovanja u većinu europskih zemalja mijenjaju.
Prednosti sustava
Prema navodima Opće uprave EU-a za migracije i unutarnje poslove, šest mjeseci nakon EES-a oko 1,4 milijarde osoba iz 59 zemalja i teritorija izuzetih od viza morat će imati dozvolu za putovanje kako bi im bio dopušten ulazak u 30 europskih zemalja na kratak boravak.
Kako bi se putnici navikli na nova pravila, prvih šest mjeseci ETIAS-a predstavljat će prijelazno razdoblje, što podrazumijeva da će se putnici izuzeti od viza trebati prijaviti za ETIAS. Međutim, tijekom tog razdoblja bit će im dopušten ulazak u schengensku zonu i bez dozvole za putovanje, pod uvjetom da ispunjavaju ostale kriterije za ulazak u EU.
Inače, ETIAS će se koristiti putem aplikacije koju će oni koji namjeravaju putovati u EU morati preuzeti i pomoću nje popuniti online formular s osobnim podacima, informacijama o putovanju i, u nekim slučajevima, informacijama o migracijskoj povijesti.
Putnici koje se ne procijeni rizičnima dobit će elektroničko odobrenje za ulazak u Schengen, a ono bi trebalo koštati 7 eura te vrijediti tri godine. Osobe mlađe od 18 godina također će morati popunjavati formulare, ali neće plaćati ovu naknadu.
Vrisak.info