Glasnogovornik Zavoda za invalidsko i mirovinsko osiguranje Tomislav Kvesić je u razgovoru za Dnevnik Radiotelevizije Herceg-Bosne objasnio kako umirovljenici u Federaciji BiH mogu zasnovati radni odnos.
Korisnici starosne mirovine mogu istovremeno raditi i primati mirovinu, dok korisnici invalidske mirovine, obiteljske mirovine te oni koji su umirovljeni prema Zakonu o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja ne mogu istovremeno biti u obveznom osiguranju i primati mirovinu.
to se tiče radnih prava, umirovljenici koji zasnuju radni odnos imaju ista prava i obveze kao i ostali zaposlenici, uključujući godišnji odmor i bolovanje. Njihovi doprinosi za zdravstveno osiguranje plaćaju se dvostruko, tako što jedan edan dio kroz mirovinu, a drugi kroz radni odnos.
“Najjednostavnije bismo mogli kazati kako umirovljenici do takvog prava mogu doći kao i svi ostali građani ove države, s tim da je određene kategorije umirovljenika potrebno staviti u stanje mirovanja ili zamrznuti svoja prava koja su ostvarili iz mirovinsko-invalidskog osiguranja, dok drugi mogu i primati mirovinu i raditi. Odnosno, korisnici starosne mirovine mogu istovremeno i biti u obveznom osiguranju, odnosno u radnom odnosu i primati mirovine. Dok korisnici invalidske mirovine, obiteljske mirovine i korisnici koji su mirovinu ostvarili pod Zakonom prijevremenom povoljnije umirovljenju branitelja ne mogu istovremeno biti u obveznom osiguranju i primati mirovinu”, kazao je Kvesić za RTV HB.
Na pitanje imaju li umirovljenici sva prava u pogledu radnog odnosa kao i ostali djelatnici, u smislu godišnjeg odmora i bolovanja, Kvesić kaže kako je radno-pravni status reguliran Zakonom o radu prije svega, a da osobe koje su njihovi korisnici, odnosno korisnici mirovine koji zasnuju radni odnos imaju prava kao i svaka druga osoba koja zasnuje radni odnos u Federaciji.
“Plaćaju im se doprinosi, kao što se plaćaju i svima ostalima, imaju jednaka prava i obveze regulirane radnim odnosom kao i svi drugi, dakle temeljem ugovora o radu koji su sklopili s poslodavcem. S tim da se mora spomenuti i činjenica da im se, donekle, u tom slučaju plaćaju i dvostruki doprinosi. Mi korisnicima mirovine plaćamo doprinose za zdravstveno osiguranje, s tim da oni temeljem tog radnog odnosa također imaju uplaćene doprinose za zdravstveno osiguranje. Tako je regulirano zakonom, to se nije mijenjalo.”
Kvesić je dodao kako u situaciji kod bivših pripadnika oružanih snaga, odnosno policijskih službenika koji imaju posebne zakone po kojima ostvaruju pravo na mirovinu, odnosno Zakon o službi oružanim snagama i Zakon o policijskim službenicima, također imaju jednaka prava da, nakon što ostvare pravo na mirovinu, budu u obveznom osiguranju.
“Jedine kategorije koje ne mogu biti istovremeno u obveznom osiguranju, odnosno u radnom odnosu i primati istovremeno mirovinu, su korisnici invalidske mirovine, korisnici obiteljske mirovine i korisnici mirovine koji su mirovinu ostvarili po Zakonu o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja Domovinskog rata”, istaknuo je Kvesić za Dnevnik Radiotelevizije Herceg-Bosne i dodao: “Taj zakon u sebi sadrži jednu odredbu koja onemogućava biti istovremeno u obveznom osiguranju i primati mirovinu.
Što se događa s korisnicima koji su svoju mirovinu zaradili u inozemstvu, a ovdje žele ostvariti radni odnos?
Vrisak.info