Nova državna koalicija suočava se s izazovima u svom radu, uključujući mogućnost pridruživanja drugih stranaka i prevladavanje otežavajućih okolnosti. Ključni test za ovu koaliciju bit će pitanje Izbornog zakona, koji zahtijeva spremnost na promjene, ali i suočavanje s potencijalnim ustavnim preprekama.
“Već se itekako bližimo izbornoj godini. Politički subjekti u BiH već su i prethodnih mjeseci povlačili poteze s ciljem što boljeg pozicioniranja na Općim izborima. Tako da ako su doista i spremni napraviti određene iskorake, poput promjene Izbornog zakona i druge potrebne zakone na europskom putu, ponestaje im vremena. U ovim okolnostima, ograničenim i otežavajućim, nisam siguran koliko nova koalicija može biti djelotvorna”, kazao je politolog Martin Mikulić.
Ostaje nejasno hoće li stranke sarajevske Trojke imati neke posebne zahtjeve unutar nove koalicije.
Ne vidimo kroz ovaj njihov angažman i djelovanje i potpisivanje sporazuma da imaju neke posebne zahtjeve osim oni koji su zapravo zahtjevi svih strana, Europska BiH, reformski zakoni, ali to je nešto što se i podrazumijeva. Pitanje je gdje je ‘crvena linija’ kada su u pitanju stranke Trojke, na čemu oni to inzistiraju i u kojem smislu oni dopuštaju da se mijenja Daytonski mirovni sporazum”, objašnjava politologinja Elma Karišik.
Politolog Mikulić naglašava važnost spremnosti koalicije da usvoji novi zakon, dok Karišik upozorava na potencijalne prepreke, uključujući stav Američkog veleposlanstva o potrebi ustavnih promjena.
“Vidimo da je to jedan od uvjeta za potpisivanje koalicijskog sporazuma s opozicijom iz Republike Srpske. Naime, HDZ inzistira na ostvarivanju svog političkog zahtjeva koji se odnosi na predstavljanje konstitutivnih naroda u institucijama Bosne i Hercegovine, prije svega u Predsjedništvu i to je nešto na čemu oni inzistiraju pored još dva “europska” zakona koji stoje na čekanju kako bi ih Parlament BiH usvojio”, dodaje Karišik.
Mikulić dodako da reforme trebaju dovesti do toga da Izborni zakon bude usklađen s Ustavom BiH.
“Na kraju krajeva, svi patrioti ove zemlje ili ustavni patrioti preciznije rečeno bi trebali raditi prije svega one reforme koje će dovesti do toga da Izborni zakon bude usklađen s Ustavom BiH, a trenutno je on neustavan koji nije do kraja usklađen s vrhovnim načelom konstitutivnosti naroda. Činjenica da odluka “Ljubić” još uvijek nije implementirana. Svi oni koji doista drže, ne samo retorički, nego vlastitim dijelima do Bosne i Hercegovine to trebaju pokazati upravo djelima u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine”, tumači Mikulić.
Hoće li se novoj većini na državnoj razini priključiti i neke druge stranke te kako će se suočiti s otežavajućim okolnostima u radu doznat ćemo već sutra u poslijepodnevnim satima.
Posebno treba napomenuti da se nakon posljednjeg sastanka na Kupresu dosta radilo i razgovaralo u tišini izvan medijske pozornosti.
Vrisak.info