Vlada Republike Hrvatske donijela je odluku o povećanju osnovice za obračun plaće zaposlenika u javnim službama, koja će od 1. rujna 2025. iznositi 1.004,87 eura bruto.
Nova osnovica primjenjivat će se počevši od plaće za mjesec rujan, koja se isplaćuje u listopadu.
Do sada je osnovica od veljače do kolovoza ove godine iznosila 975,60 eura bruto, dok je na početku godine, u siječnju, bila 947,18 eura bruto.
Povećanje od oko tri posto značit će konkretnu povišicu za zaposlenike, pa će tako primjerice neto plaća od 1.200 eura rasti za približno 36 eura.
Ova promjena odnosi se na oko 250.000 radnika u državnim i javnim službama, među kojima su učitelji, medicinske sestre, policajci, carinici te ostali službenici koji rade prema Temeljnom kolektivnom ugovoru.
Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan istaknuo je kako su sredstva za povećanje plaća osigurana u državnom proračunu, iako točan iznos troška Vlada nije precizirala.
Prema njegovim riječima, za prošlogodišnju reformu plaća izdvojeno je nešto više od 1,6 milijardi eura, što je uključivalo rast osnovice, dodatke i materijalna prava, s ciljem očuvanja standarda zaposlenika u javnom sektoru.
Podsjetimo, osnovica je u veljači ove godine podignuta s 947,18 na 975,60 eura bruto nakon pregovora s predstavnicima sindikata. Tada je dogovoreno povećanje od tri posto, uz dodatnih tri posto od 1. rujna, što je sada i realizirano.
Sindikati su tijekom pregovora tražili još veća povećanja, upozoravajući da inflacija i rast troškova života u velikoj mjeri smanjuju realnu vrijednost plaća.
Odluka o novom povećanju nastavak je trendova rasta plaća u javnom sektoru, koji često izaziva usporedbe s privatnim sektorom i rasprave o ravnoteži između plaća u državnim službama i onih koje ostvaruju zaposlenici u privatnim tvrtkama, koji financiraju javne usluge.
Vrisak.info