Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske donio je odluku o dodjeli financijske potpore za posebne potrebe i projekte od interesa za Hrvate izvan domovine u 2025. godini.
Ova financijska sredstva, dodijeljena temeljem prvog javnog poziva, namijenjena su brojnim institucijama, udrugama i pojedincima s ciljem jačanja kulturne, obrazovne i identitetske povezanosti hrvatskog naroda izvan matične zemlje.
Program financiranja usmjeren je na očuvanje nacionalnog identiteta, hrvatskog jezika i kulturne baštine, kao i na poticanje kulturnog zajedništva.
Osim podrške projektima koji doprinose očuvanju tradicije i jačanju suradnje, posebna pažnja posvećena je pomoći ugroženim pojedincima iz dijaspore, čime se potvrđuje dugoročna strategija Republike Hrvatske u jačanju veze s Hrvatima izvan njezinih granica.
Među podržanim projektima posebno se ističu inicijative iz Hercegovine, gdje je financijski potpomognuto više od 30 projekata. Gradovi Mostar, Široki Brijeg, Ljubuški, Čapljina, Neum, Čitluk, Stolac, Grude, Posušje, Livno i Tomislavgrad dobili su sredstva za realizaciju različitih aktivnosti, od kulturnih događanja i izdavaštva do edukacijskih programa, infrastrukturnih poboljšanja i stručnih inicijativa.
U Mostaru su financirani brojni značajni projekti usmjereni na kulturna i obrazovna događanja. Akademski zbor Pro Musica dobio je 5.000 eura za obilježavanje 1100. obljetnice Kralja Tomislava, dok je Hrvatski dokumentacijski centar Domovinskog rata u BiH osigurao 12.000 eura za izdavanje važnih povijesnih knjiga.
Sredstva su dodijeljena i Hrvatskom kulturnom društvu Napredak za organizaciju Božićnog koncerta 2025. godine, kao i Hrvatsko kulturno-umjetničkom društvu „Rodoč“, koje je dobilo 2.200 eura za održavanje Dana sv. Ivana Krstitelja.
Potporu su primile i srednje škole u Mostaru: Srednja građevinska škola Jurja Dalmatinca s 12.000 eura za uređenje unutarnjih prostorija te Srednja strojarska škola Fausta Vrančića s 5.000 eura za opremanje CNC kabineta.
Udruge usmjerene na očuvanje kulturne baštine i promociju hrvatskih mitova također su dobile financijsku podršku Udruga ABDUCO ostvarila je 3.000 eura za projekt „Čarobni svijet hrvatskih mitova“, dok Udruga građana „Bijeli brijeg“ dobiva 4.500 eura za obilježavanje 30 godina Likovne škole Gabrijel Jurkić.
Pojedinci su također primili sredstva: Maja Planinić dobila je 4.500 eura za projekt „Održivi ostanak – izazov i prilika“, a Toni Nikolić 4.000 eura za projekt „Pogledu u budućnost“.
Široki Brijeg također je dobio značajna sredstva za organizaciju kulturnih i edukacijskih projekata. Podružnica Hrvatskog kulturnog društva Napredak iz Širokog Brijega ostvarila je 3.000 eura za organizaciju Bijenala sakralne umjetnosti, dok je Humanitarna udruga Žena Grazia dobila 6.200 eura za projekt „Poduzetništvo žena – edukacija i tehnologija za umrežavanje žena između Hrvatske i BiH“.
Župa Presvetog Trojstva Buhovo dobila je 6.500 eura za izradu i ugradnju vitraja, dok je za projekt „Nova igra, nova znanja – prostor za buduće generacije“ dodijeljeno 4.000 eura Martini Kraljević. Miro Naletilić primio je 5.000 eura za tisak i promociju leksikona „101 sportska legenda“.
Ljubuški je ostvario financijsku pomoć za unaprjeđenje terapijskih procesa u Edukacijsko-rehabilitacijskom centru, koji je dobio 4.500 eura. Rukometna akademija Izviđač primila je 3.000 eura potpore za svoje aktivnosti, dok Savez pčelara „Kadulja“ dobiva 5.000 eura za obilježavanje 20. godišnjice djelovanja.
Turistička zajednica Grada Ljubuškog dobila je 7.000 eura za promociju hrvatske kulturne baštine. Pojedinac Dragana Matić primila je 2.500 eura za kupnju opreme i sudjelovanje na natjecanjima.
U Grudama i Posušju sredstva su dodijeljena za različite projekte, od glazbenih festivala do podrške ženama u ruralnim područjima. Udruga glazbenih umjetnika „Takt“ iz Gruda primila je 3.000 eura za organizaciju Festivala klasične glazbe „Glazba na kamenu 2025.“, dok je Udruga „Davorija“ osigurala 4.200 eura potpore za organizaciju XIV. Božićnog sila.
Udruga „Pravi put“ dobila je 3.200 eura za projekt uspostavljanja servisa za teško zapošljive žene u ruralnim područjima.
U Posušju je Javna ustanova Dječji vrtić „Bajka“ osigurala 12.000 eura za nabavku opreme i unaprjeđenje rada, dok je Mjesna zajednica Vinjani ostvarila 5.000 eura za nabavu pametnih ploča za učenike.
Sportsko ribolovno društvo Braco Vidić iz Tribistova dobilo je 1.200 eura za nadzor jezera i nabavu opreme, a projekt „Ostanimo i očuvajmo tradiciju“ Ante Lebe financiran je s 5.000 eura
Cjelokupni popis pogledajte u nastavku.
Vrisak.info