Jedno od čestih pitanja koja stižu u Federalni zavod za mirovinsko i invalidsko osiguranje (Zavod MIO FBiH) odnosi se na uvjete za ostvarivanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu i na moguće umanjenje mirovine u tom slučaju.
Prema pojašnjenju Zavoda MIO FBiH, u 2025. godini pravo na prijevremenu starosnu mirovinu imaju žene koje imaju navršenih 59 godina života i najmanje 34 godine staža osiguranja.
Kako godine budu prolazile, uvjeti će postupno rasti. Tako će 2026. žene morati imati 59 godina i šest mjeseci života te 34 godine i šest mjeseci staža, dok će 2027. to biti 60 godina života i 35 godina staža osiguranja.
Postupno se uvjeti pooštravaju sve do 2029. godine, kada će žene moći ostvariti pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ako imaju 61 godinu života i 36 godina staža.
S druge strane, muškarci koji žele iskoristiti pravo na izuzetnu prijevremenu starosnu mirovinu u 2025. moraju imati 64 godine života i najmanje 39 godina osiguranog staža. Godinu kasnije, uvjet će biti 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža.
Važno je napomenuti da se mirovina umanjuje ukoliko se koristi pravo na izuzetnu prijevremenu starosnu mirovinu. Za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu u odnosu na zakonski propisanih 65 godina života, iznos mirovine smanjuje se za 0,333333 posto, odnosno četiri posto godišnje.
“Na primjer, ako žena ostvari pravo na izuzetnu prijevremenu mirovinu sa 63 godine, iznos njezine mirovine bit će umanjen za osam posto,” pojasnili su u Federalnom zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje, prenosi Faktor.ba.
Ove mjere imaju za cilj uskladiti sustav mirovinskog osiguranja s demografskim i ekonomskim kretanjima te osigurati održivost mirovinskog fonda u Federaciji BiH.
Vrisak.info