Više od petine stanovništva Federacije BiH čine mladi, točnije 21,8%. Podjela mladih po petogodištima pokazuje da je u ovom bh. entitetu najviše mladih u dobnoj kategoriji od 25 do 30 godina, njih 34,5%.
Prema podacima iz posljednjeg istraživanja o mladima, ukupan broj mladih u FBiH je 476.986, a bračni status pokazuje da je 81,6% neudanih/neoženjenih, dok je udanih/oženjenih 12,6%.
Zabrinjavajući podatak je da više od tri četvrtine mladih živi s roditeljima (78,5%). Odvojeno od roditelja živi 19,3% mladih (podstanar, život u internatu/studentskom domu i dr.), a tek 8,6% mladih ima riješeno stambeno pitanje u smislu vlasništva nad stambenim prostorom.
Uzrok tome su visoke cijene stanova za najam, nedostatak subvencija za troškove stanovanja mladih te nemogućnost kupnje nekretnine (niska kreditna sposobnost, ugovorna nesigurnost jer manje od 1/3 mladih ima ugovor o radu na neodređeno, što je preduvjet mnogih banaka za odobrenje kredita).
Razlog je to što je u dokument “Strategija za mlade Federacije BiH za razdoblje od 2025. do 2034.”, koji je nedavno usvojila Vlada, među ostalim uvrštena mjera uspostavljanja stambene politike za mlade, piše Večernji list.
“Stambeno pitanje važan je aspekt kvalitete života svake osobe, pa tako i mladih, posebno kada se mlade osobe trebaju osamostaliti. Nepovoljan socijalni položaj mladih izravno utječe na nemogućnost njihova stambenog osamostaljivanja. Stambene politike koje se trenutačno primjenjuju uglavnom se odnose na mlade koji su kreditno sposobni, dok se zanemaruje ostatak populacije mladih koji nisu kreditno sposobni i koji su opterećeni problemima kao što su nezaposlenost, zdravstvene poteškoće i drugo” navodi se u strategiji.
U dokumentu nadalje stoji kako je potrebno, prije svega, provesti analizu učinkovitosti postojećih županijskih i lokalnih programa stambenog zbrinjavanja te da bi bilo korisno napraviti bazu korisnika stambenih politika za mlade te kreirati vodič o poreznim olakšicama prilikom kupnje prve nekretnine koji bi sadržavao vrste olakšica i način njihova ostvarenja.
Uz to, prema mišljenju predlagača strategije, nužno je u postojeće stambene politike koje se provode uvrstiti subvencioniranje i sufinanciranje stanovanja za mlade, posebice za mlade s invaliditetom koji se suočavaju s mnogobrojnim izazovima i poteškoćama u ostvarenju svojih prava.
“Mjerom se teži raditi na razvoju smjernica za unaprjeđenje postojećih mjera u oblasti stambenih politika u cilju inkorporiranja različitih oblika podrške u svrhu stambenog zbrinjavanja mladih. Novi oblici podrške odnosit će se na omogućavanje zakupa, kupnju i izgradnju ili nadogradnju stambenih jedinica, sufinanciranje i subvencije troškova stanovanja za mlade, subvencije dijela kamata, povoljnije uvjete za najam stana za mlade, donošenje javnih kriterija za podršku mladim bračnim parovima i mladima s poteškoćama u razvoju pri kupnji prvog stana ili kuće” navedeno je u strategiji.
Ističe se kako je za razvoj stambenih politika osobito značajna podrška županijske razine i jedinica lokalne samouprave. Prema ovoj strategiji, potrebno je županijskim vlastima uputiti preporuku za sufinanciranje studenata u drugim županijama u kojima studiraju od matične županije u kojoj ne djeluje visokoškolska ustanova pa su mladi primorani studirati u drugim županijama.
Preporuke županijama
“Još jedna od preporuka za županijsku razinu vlasti je uspostavljanje posebnog stambenog fonda ili prilagodba postojećih službi u cilju vođenja evidencija o slobodnim nekretninama u vlasništvu županije ili jedinice lokalne samouprave” stoji u ovom dokumentu, čija bi provedba trebala poboljšati položaj mladih.
Kako bi se pomoglo mladima koji nisu bili korisnici programa stambenog zbrinjavanja, naglašeno je kako je jako važna komunikacija svih razina vlasti u FBiH jer se programi podrške i pomoći mladih provode na svakoj od njih.
Strategija je rađena prošle godine. U svrhu izrade dokumenta korišteni su resursi radne skupine, analize, istraživanja te konzultacija s mladima.
Vrisak.info