Primjena kaznenih odredbi Zakona o ograničenoj uporabi duhana u Federaciji BiH započela je 28. svibnja 2024. godine, odnoseći se na sve odredbe koje ne zahtijevaju dodatne pravilnike.
Za prekršaje vezane uz propise koji su povezani s podzakonskim aktima, kazne će se početi primjenjivati tek od 13. lipnja 2025., godinu dana nakon što ti akti stupe na snagu. Ove informacije potvrđene su na službenoj stranici Vlade Federacije BiH.
U zatvorenim javnim prostorima, na radnom mjestu i u javnom prijevozu pušenje je zabranjeno, osim u posebno uređenim prostorima.
Ove zone moraju biti fizički odvojene od nepušačkih, imati zaseban ventilacijski sustav i pridržavati se strogih pravila, što znači da konzumacija hrane nije dopuštena, dok se pića mogu konzumirati.
Ugostiteljski objekti do 50 m2, u kojima se isključivo poslužuju pića, mogu se u cijelosti odrediti kao pušački prostori, uz ispunjavanje tehničkih uvjeta i jasno označavanje prostora.
U svakom objektu koji želi omogućiti pušenje, vlasnici su dužni donijeti i istaknuti Odluku o dozvoli pušenja i Odluku o zabrani pušenja, uz propisane oznake, uključujući upozorenja o štetnosti pušenja i zabranu ulaska maloljetnicima.
Novčane kazne za nepoštivanje zakona su visoke:
- Pravna osoba koja ne zabrani pušenje sukladno zakonu može biti kažnjena od 2 000 do 5 000 KM.
- Odgovorna osoba u pravnoj osobi može biti kažnjena od 300 do 1 000 KM.
- Vlasnik/korisnik prostora koji ne osigura provođenje zabrane ( ne postavi znakove, ne ukloni pepeljare) može biti kažnjen od 500 KM do 2 500KM.
- Nadzor nad provođenjem Zakona vrše sanitarni i zdravstveni inspektori, ovisno o vrsti objekta i prirodi prekršaja.
Zakon također predviđa posebne iznimke za ustanove poput službi za zaštitu mentalnog zdravlja, palijativne njege, domove za starije i zatvore, gdje se može dopustiti pušenje u posebnim prostorijama, ako su uvjeti za to zadovoljeni.
U zračnim lukama odluku o dozvoli pušenja donosi ravnatelj, pri čemu prostor za pušenje mora biti površine između 10 i 50 m², ali ne smije zauzimati više od 20% ukupne površine.
Ovaj zakon predstavlja važan korak u zaštiti javnog zdravlja i usklađen je s europskim standardima kontrole uporabe duhana, čime se nastoji smanjiti izloženost štetnim učincima pušenja u javnim prostorima.
Na snagu stupa zabrana pušenja u Federaciji BiH, kazne tek za godinu dana
Vrisak.info