Na svakog novog zaposlenog u FBiH – imamo dva umirovljenika. Tako bismo, ukratko, mogli opisati nove podatke o sustavu mirovina Federacije Bosne i Hercegovine.
Kako je za Klix.ba pojasnio ekonomski analitičar Admir Čavalić, radi se o podacima iz Informacije o stanju u mirovinskom sustavu Federacije BiH s prijedlozima za unaprjeđenje stanja te Informacije Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje, koje će biti tema parlamentaraca na sjednici zakazanoj za 23. srpnja.
Čavalić ističe kako smo, primjerice, 2018. godine imali 525.408 zaposlenih i 516.828 umirovljenika.
Danas imamo 41.324 umirovljenika i 21.647 zaposlenih više, što znači da trenutačni omjer izgleda kao “2:1”.
„Odnosno, da pojednostavim – na svakog novog zaposlenog u FBiH dolaze dva umirovljenika. Istina, agregatni omjer još uvijek iznosi 1:1,19 u korist radnika – dok je zlatni standard Bismarckovog modela 1:8. Pritom, povećanje broja umirovljenika nije i ne smije se smatrati problemom.

Problem je izostanak dinamike na tržištu rada. Nijedna federalna vlada ne bi se smjela pravdati porastom broja umirovljenika jer je to rezultat objektivnih okolnosti, već bi trebala preuzeti odgovornost za izostanak dodatnog zapošljavanja (npr. sada, u 2025. godini, imamo čak i trend pada broja zaposlenih – 4.397 manje u odnosu na kraj 2024. godine, prema jučerašnjim podacima Porezne uprave FBiH)“, naglasio je on.
Omjer broja zaposlenih i umirovljenika važan je za dugoročnu održivost mirovinskog sustava i mogućnost isplate dostojanstvenih iznosa mirovina.
„Kao što vidimo, to trenutno nije slučaj, što nas dovodi do ključnog problema iz perspektive naših umirovljenika – iznosi mirovina su minimalni. Samo 253 KM rasta prosječne mirovine od 2018. do danas? Ako uračunamo inflaciju, to nije ni 200 KM stvarnog povećanja.
U međuvremenu su cijene svega porasle. Ono što trebamo jest odrediti izdašniju formulu za redovito usklađivanje mirovina u odnosu na dosadašnju, što preporučuje i resorno ministarstvo.
Primjerice, možemo uključiti prosječnu plaću kao indikator koji stalno raste, te unutar Indeksa potrošačkih cijena pratiti samo one podindekse koji su relevantni za život umirovljenika – hrana, zdravstvo i komunalije.
Bilo bi pravedno da se usklađivanja provode dva puta godišnje prema novoj formuli“, naveo je Čavalić.
Dugoročno, potrebno je reformirati PIO tako da se osiguraju dodatni financijski izvori kroz indirektne poreze, ali i da se aktivira štednja građana kroz uvođenje drugog i eventualno trećeg stupa osiguranja.
„Ali najvažnije – koliko god pokušavali poboljšati drugu, PIO stranu, nemoguće je imati zadovoljavajuće rezultate bez značajnog povećanja stope zaposlenosti u FBiH. Umjesto sadašnjih -4.397 radnika, trebamo +50.000 do 100.000 novih zaposlenih.
To je jedini jamac stabilnosti mirovinskog sustava i zadovoljstva sadašnjih i budućih umirovljenika.
Sve u svemu, kako pokazuju podaci, umirovljenici su trenutno najviše oštećena kategorija u FBiH, i to s punim pravom i čvrstim argumentima“, zaključio je Čavalić.
Podsjećamo, umirovljenici već neko vrijeme traže izmjene Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, kao i izmjenu parametara za povećanje mirovina.
Vrisak.info