Provesti gašenje računala nije uvijek jednostavna odluka. Dok neki misle da je to pravilan način na koji se održava računalo u dobrom stanju, drugi će reći kako je puštanje računala u dužem radu prikladnije.
Redovni korisnici u pravilu imaju naviku gasiti računalo nakon završetka upotrebe, a kod poslovnih okruženja češće možemo vidjeti da se računala puštaju u dužem radu, piše PCCHIP.
Koja je opcija bolja i što se zapravo događa kada svaku večer gasimo računalo? Saznajte u nastavku.
Prednosti gašenja računala
Krenut ćemo najprije od pozitivne strane gašenja računala svake večeri. Redovni korisnici imaju ovakvu naviku i ona je logična. Računalo se gasi kao što bi se i svaki drugi uređaj ugasio, a za to postoje vrlo jasni argumenti.
Oni su sljedeći:
- Ušteda energije i niži računi za struju – Isključivanjem računala zaustavlja se njegov rad, što predstavlja uštedu na mjesečnom računu za struju, a trošenje manje struje istodobno utječe na smanjenje zagađenja.
- Produžavanje života hardvera – Gašenjem računala smanjuje se trošenje hardverskih komponenti (diskovi, ventilatori, memorija itd.), prevenira se pregrijavanje računala te se smanjuje prašina pošto je ventilatori ne skupljaju kada ne rade.
- Poboljšavanje izvedbe – Ovo pogotovo vrijedi za situacije kada je vaše računalo sporo jer se gašenjem čisti memorija, sprječavaju se procesi u pozadini, zaustavlja se obavljanje nepotrebnih zadataka i dolazi do prevencije padova sustava i grešaka.
- Zaštita od sigurnosnih prijetnji – Isključivanjem računala se onemogućuje pristup hakerima i malwareu, preveniraju se automatski napadi (neki virusi upravo traže računala koja su stalno uključena) te se izostavlja mogućnost krađe podataka.
Nedostaci gašenja računala
Gašenje računala na isti način ima određene nedostatke kojih korisnici uglavnom nisu svjesni. Ono zaista povlači za sobom potencijalne probleme koji mogu utjecati na ukupnu izvedbu računala.
Nedostaci su sljedeći:
- Sporije bootanje računala – Kada se ugasi računalo, njegovo ponovno bootanje je sporije i to nikako ne može biti dobro ako kao korisnik tražite brzi pristup sustavu.
- Neka ažuriranja neće se instalirati – Gašenjem računala svake večeri lako možete propustiti dobivanje određenih ažuriranja, a čak i Microsoft preporučuje da računalo treba imati dodatni rad od nekoliko sati nakon preuzimanja ažuriranja kako bi se postupak uspješno priveo kraju.
- Sporija produktivnost – Zatvaranje cijelog sustava i svih aplikacija svaki put dugoročno znači da će se njihovo ponovno otvaranje postepeno usporiti. Korisnicima koji žele brz pristup ovo nikako ne može odgovarati.
- Potencijalna šteta za hardver – Činjenica je da hardverski dijelovi poput diskova, napajanja ili ventilatora moraju trošiti više resursa tijekom bootanja računala. Kontinuiranim gašenjem računala to dovodi do njihovog većeg trošenja ili čak do neočekivanih problema u radu.
Što se događa kad se računalo pušta u dužem radu?
Svi navedeni nedostaci gašenja računala mogu se izbjeći ako ga puštate u radu. Takva praksa ima i određene posljedice.
Ove se stvari događaju kada pustite računalo u stalnom radu:
- Računalo troši energiju – Računalo koje radi ipak će malo povisiti račune za struju, s vremenom će uzrokovati više zagrijavanja hardverskih komponenti i, u slučaju laptopa, utjecati na trajanje baterije.
- Brže se troši hardver – Kada je računalo stalno uključeno, ventilatori rade cijelo vrijeme (što utječe na skupljanje prašine), diskovi se više troše i neprestanim radom hardvera se smanjuje njegov životni vijek.
- Procesi u pozadini i dalje rade – Doživjet ćete da dolazi do automatskih ažuriranja, sigurnosni softveri troše resurse računala za svoja skeniranja i može se dogoditi da dođe do rada nepoželjnih aplikacija.
- Povećani sigurnosni rizici – Jednostavno je reći da provođenje više vremena online znači i veći rizik od zaraze malwareom, automatska ažuriranja ne dolaze u primjenu dok se računalo ne resetira te zapravo ostanak na nesigurnim mrežama može povući za sobom cyber prijetnje.
Utjecaj na laptope
Prije nego što dođemo do zaključka o poželjnim praksama kad govorimo o gašenju ili neprestanom radu računala, potrebno se nakratko osvrnuti na laptope.
Zaista postoji razlika u izvedbi desktop računala i laptopa pa ćemo za navedeni kontekst navesti one koje su ključne:
- Laptopi se pouzdaju u baterije – Laptopi su dizajnirani da budu efikasni i troše manje snage od desktop računala.
- Desktop računa koriste izravnu energiju – Ona troše više struje i namijenjena su za duže operacije.
- Sustavi hlađenja variraju – Laptopi se mogu brže pregrijati zbog svog kompaktnog dizajna, a desktop računala imaju bolji protok zraka.
- Utjecaj na izvedbu – Laptopi usporavaju svoj rada kad su na bateriji dok desktop računala imaju kontinuirano jednoliku izvedbu.
Također je ovdje važno navesti kakvi utjecaji postoje na rad baterije laptopa:
- Češća punjenja baterije više je troše.
- Laptopima koji su uključeni u struju cijelo vrijeme postepeno se reducira izvedba baterije.
- „Sleep“ mod sporije troši bateriju, no energija se i dalje koristi.
- Gašenje laptopa zaustavlja trošenje energije i pomaže u očuvanju baterije.
Najbolja praksa za računalo
Na kraju je potrebno dati zaključak vezan uz dilemu oko gašenja računala ili puštanja da kontinuirano radi.
Može se reći da je gašenje računala najbolje kada znate da ga nećete koristiti duži niz sati ili neko duže vrijeme, a izvrsna je opcija za uštedu energije, balansiranje sustava i uklanjanje nepoželjnih procesa. Stručnjaci se slažu da bi se gašenje računala trebalo odrađivati barem jednom tjedno kako bi se očistila memorija te osvježio sustav. Redovni korisnici gašenjem računala mogu znatno doprinijeti njegovoj optimalnoj izvedbi.
Mnogi će također reći da je resetiranje računala s vremena na vrijeme poželjna praksa koja, na vrlo sličan način kao gašenje računala, utječe na ukupnu izvedbu i dokida nepotrebne procese.
S druge strane, postoji „Sleep“ mod koji je izvrstan kada želite ostvariti brz pristup računalu jer se tako troši manje energije.
Rad računala cijelo vrijeme može biti poželjno kada vam je potrebna produktivnost bez zastoja, kada želite brz pristup podacima i kada očekujete ili imate raspored preuzimanja novih ažuriranja. Ovo se pogotovo odnosi na moderna računala koja imaju SSD-ove jer se oni troše putem upisivanja podataka na njih, a ne samim time što rade i aktivni su.
Kada vam računalo radi cijelo vrijeme, imajte praksu da zatvarate programe koji se ne koriste, služite se „Sleep“ ili „Hibernate“ modovima, odredite raspored preuzimanja ažuriranja kada ne radite na računalu te napravite backup važnih podataka.
Vrisak.info