ByteDance, kineska tvrtka koja stoji iza TikToka, priprema potpuno novu verziju aplikacije namijenjenu isključivo američkom tržištu. Kodnog imena “M2”, aplikacija bi trebala biti lansirana 5. rujna, a glavna razlika u odnosu na dosadašnji TikTok je – vlasništvo.
Nova verzija bit će u rukama američkih investitora, a svi korisnici u SAD-u morat će se prebaciti na nju ako žele nastaviti koristiti aplikaciju.
Prema informacijama koje prenosi The Information, trenutna verzija aplikacije (interno označena kao “M”) bit će uklonjena iz američkih trgovina aplikacija čim M2 postane dostupan.
Iako će postojeći TikTok nastaviti raditi još nekoliko mjeseci, konačno gašenje u SAD-u planirano je za ožujak 2026. Nakon tog datuma, pristup će biti potpuno onemogućen.
Ostatak svijeta neće biti zahvaćen ovom promjenom. Korisnici izvan SAD-a nastavljaju koristiti originalni TikTok pod kontrolom ByteDancea, što znači da će aplikacija postojati u dvije verzije – jednoj američkoj i jednoj kineskoj.
Nova verzija razvija se posebno za američko tržište i bit će dostupna isključivo putem američkih App Store i Google Play trgovina. Sve što se nalazi izvan tih granica, ostaje u starom sustavu, pod istim vlasništvom i istim pravilima, prenosi Bajtbox.
Kako bi ispunio uvjete američkog zakona o aplikacijama pod stranom kontrolom, ByteDance mora prodati većinski udio TikToka u SAD-u. Među potencijalnim kupcima su Oracle i nekoliko velikih venture capital grupacija.
ByteDance bi pritom zadržao manjinski udio, ali bez kontrole nad američkim poslovanjem. Drugim riječima, TikTok u SAD-u postaje nova, zasebna tvrtka – barem na papiru.
Sve ovo proizlazi iz zakona koji je u travnju 2024. potpisao tadašnji predsjednik Joe Biden, a koji ByteDanceu nalaže prodaju američkog TikToka ili zabranu aplikacije na teritoriju SAD-a. Iako je ByteDance pokušao srušiti zakon na sudu pozivajući se na Prvi amandman, sud je njihovu žalbu odbacio jednoglasno.
Zakon je u početku predviđao zabranu TikToka već u siječnju 2025., ali je nova Trumpova administracija, nakon povratka na vlast, dala dodatnih 75 dana za postizanje dogovora. Kasnije je rok produžen još dvaput, pa ByteDance sada ima vremena do sredine rujna.
Trump je u nekoliko navrata izjavio da postoji interes “vrlo bogatih ljudi” da kupe TikTok, ali nije želio otkriti imena. Dodao je i da bi za ovakav posao vjerojatno bila potrebna suglasnost kineske vlade, no izrazio je sumnju da će predsjednik Xi Jinping pristati na prodaju.
Ako se plan realizira, TikTok će postojati u dvije paralelne verzije – jednoj pod kineskom, drugoj pod američkom kontrolom. I dok će globalni korisnici nastaviti koristiti aplikaciju kakvu poznaju, Amerikanci će se do rujna morati prebaciti na novi TikTok. Ili će ostati bez njega.
Vrisak.info