Prema najnovijem izvješću analitičke kuće Canalys, Xiaomi je pretekao Apple i postao najveći proizvođač nosivih uređaja u prvom kvartalu 2025.
Uspjeh duguje zrelijoj strategiji ekosustava u odnosu na onu iz sredine 2021., kada je posljednji put bio na vrhu, dok se Appleova strategija za nosive uređaje u međuvremenu pokazala zastarjelom.
Izvješće za Q1 2025. pokazuje da tržište nosivih pametnih narukvica bilježi snažan oporavak – isporuke su porasle za 13% u odnosu na prošlu godinu i dosegle 46.6 milijuna jedinica.
Taj rast uglavnom je potaknut potražnjom za osnovnim nosivim uređajima, koji su privlačniji tržištima u razvoju – upravo tamo Xiaomi bilježi najveći iskorak.

Posebno se istaknula pametna narukvica Redmi Band 5
Xiaomi je postao vodeći svjetski proizvođač s 8.7 milijuna isporuka i tržišnim udjelom od 19%. Ostvario je impresivan godišnji rast isporuka od 44%, zahvaljujući osvježenim serijama Smart Band i Watch te novim pristupačnijim modelima iz linije Redmi.
Posebno se istaknula pametna narukvica Redmi Band 5, koja je bila jedan od najprodavanijih nosivih uređaja u prvom kvartalu.
“Xiaomi je unaprijedio svoje serije Mi Band i Redmi Watch novim dizajnom i naprednijim mogućnostima praćenja aktivnosti. Time je korisnicima ponudio više funkcija čak i u povoljnijim cjenovnim rangovima, što je dodatno povećalo privlačnost njegovih proizvoda.

Njegov rast dodatno je potaknut dobrom usklađenošću ponude iz različitih kategorija proizvoda i pristupačnim cijenama, posebno na tržištima u razvoju. I Samsung je u isto vrijeme pojačao fokus na svoje jeftinije narukvice kako bi ojačao prisutnost u tim zemljama”, izjavio je Canalysov analitičar Jack Leathem.
Apple Watch bilježi globalni pad
Apple Watch je imao relativno miran kvartal. Isporuke su porasle za 5% i dosegle 7.6 milijuna jedinica, čime je Apple zauzeo 16% udjela na tržištu, u usporedbi s Xiaomijevih 19%. Ovi podaci odražavaju i nedavno izvješće Counterpointa, koje je istaknulo kako Apple Watch bilježi globalni pad već dvije godine zaredom, uključujući i 2024., navodi 9to5Mac.
Što se tiče ostatka tržišta, Huawei je zadržao treće mjesto sa 7.1 milijun isporučenih jedinica i udjelom od 15%, zahvaljujući snažnim rezultatima svojih GT i Fit linija te rastućoj globalnoj prisutnosti aplikacije Huawei Health.
Samsung je završio na četvrtom mjestu, ali je zabilježio najveći skok među vodećim proizvođačima, čak 74%, dosegnuvši 4.9 milijuna isporuka. Korejska kompanija podijelila je fokus između osnovnih pametnih narukvica za tržišta u razvoju i pametnih satova višeg ranga za ostala tržišta.
Garmin je zaključio listu pet najvećih proizvođača s 1.8 milijuna isporuka – 10% više nego lani – čime je ostvario 4% udjela na tržištu.
Korisnici otkrili što im je najvažnije prilikom kupnje pametnog sata
Canalys je također proveo istraživanje među europskim korisnicima o tome što im je najvažnije prilikom kupnje pametnog sata. Očekivano, cijena i trajanje baterije bile su dva najvažnija čimbenika. Ostali glavni kriteriji bili su značajke za praćenje zdravlja, brend i dizajn. Zanimljivo je da su sportske značajke bile među manje važnim faktorima pri donošenju odluke.
Canalys predviđa da će integracija u ekosustav i usluge nakon kupnje ostati ključna područja konkurencije na tržištu nosivih uređaja. Modeli temeljeni na pretplatama bit će važni za poticanje angažmana korisnika i povećanje prihoda brendova.
Vrisak.info