Rat za umjetnu inteligenciju postaje osoban.
Tijekom posljednjih dana, nakon što je nekoliko istraživača iz OpenAI-a prešlo u Metu, jedan od preostalih zaposlenika javno je doživio emocionalni slom. ‘Nije mnogo ljudi izvan tvrtke svjesno koliko su talentirani i predani,’ napisao je Cheng Lu, član tehničkog osoblja OpenAI-a, 29. lipnja na platformi X, komentirajući objavu da je direktor Mete, Mark Zuckerberg, ‘ukrao’ četvero elitnih kineskih istraživača.
Nastavio je: ‘Ogroman gubitak za OpenAI i zaista sam razočaran što ih vodstvo nije uspjelo zadržati.’
Objava, koja je ubrzo izbrisana, postala je viralna. Otkrila je ono što Silicijska dolina obično skriva: emocionalnu i psihološku cijenu izgradnje tzv. budućnosti inteligencije.
Ova iskrena manifestacija tuge dolazi u trenutku kada je WIRED izvještavao da OpenAI zatvara svoja vrata na cijeli tjedan, prisiljavajući osoblje na odmor i oporavak nakon nemilosrdne utrke prema stvaranju opće umjetne inteligencije (AGI). Interno se taj potez predstavlja kao nužan predah.
No, u kontekstu brutalnog rata za talente, ova obavezna stanka više nalikuje na paniku nego na inicijativu za dobrobit zaposlenika.
Narativ o nadolazećoj krizi burnouta tiho se gradi mjesecima. Misija izgradnje ‘božanske inteligencije’ nije posao od devet do pet. Izvještaji iz industrije govore o iscrpljujućim radnim tjednima od 80 sati kao normi za istraživače u vodećim AI laboratorijima, prenosi Tportal.
Taj je rad postao križarski pohod koji od svojih sljedbenika zahtijeva potpunu predanost. Godinama je obećanje postizanja AGI-ja, tehnologije koja bi mogla riješiti sve probleme čovječanstva, bilo dovoljno da opravda takvu žrtvu. Sama misija bila je svojevrsna nagrada, piše Gizmodo.
Metin lov na talente
No sada ta motivacija počinje pucati, a katalizator ove očite krize je Meta. Dok inženjeri OpenAI-a pišu na društvenim mrežama kao da su izgubili voljene kolege, Zuckerberg navodno tiho okuplja novu elitnu AI ekipu sastavljenu od bivših stručnjaka iz OpenAI-a i Google DeepMinda. Riječ je o tihoj, metodičnoj igri moći koja bi mogla preokrenuti ravnotežu u njegovu korist, osobito ako OpenAI, tvorac ChatGPT-a, nastavi gubiti stručnjake.
Ovako zapravo izgleda ‘AI revolucija’ 2025. godine. Ne samo kroz linije koda i demo prezentacije chatbota, već kroz emocionalne slomove, odljev mozgova i milijardere koji istraživačke timove tretiraju poput nogometnih momčadi u Football Manageru.
Problem izgaranja u OpenAI-u nije novost, ali ga je sve teže ignorirati. Tvrtka je u zadnje dvije godine pretrpjela niz odlazaka rukovoditelja, uključujući dramatično i kratkotrajno otpuštanje izvršnog direktora Sama Altmana, krizu koja je razotkrila trajne unutarnje napetosti oko sigurnosti, brzine razvoja i moći.
Sada, dok ključni istraživači odlaze, a ostali djeluju vidno potreseno, odluka o wellness tjednu ne djeluje kao privilegija već kao mjera za sanaciju štete. Je li OpenAI pokušao popraviti duboko ukorijenjeni problem kulture tvrtke s jednostavnom ‘flaster’ mjerom? Time što svima istovremeno naređuje odjavu, možda pokušava prekinuti lanac regrutiranja i spriječiti da iscrpljeni zaposlenici budu pojedinačno ciljani.
Potraga za digitalnim bogom
Situacija razotkriva temeljnu napetost u srcu potrage za AGI-jem. Izgradnja ‘računalnog boga’ je skup i iscrpljujući posao. Po prvi put svjedočimo stvarnim ljudskim posljedicama ove tehnološke utrke u naoružanju. Pitanje za OpenAI je: može li tjedan odmora uvjeriti briljantne, izmorene zaposlenike da je misija i dalje vrijednija od novca? Za sve ostale, ovo je znak da čak i u najambicioznijoj tvrtki na svijetu kult tehnologije koja mijenja svijet pokazuje zamor.
Unatoč svim naslovima o tome kako AI preuzima svijet, ono što se događa u OpenAI-u je ljudsko. Čak i najbolji inženjeri u najmoćnijim laboratorijima dosežu svoje granice. A tvrtke koje najviše guraju da ‘promijene sve’, sada su i one koje najviše pucaju pod težinom vlastitog marketinga.
Za skeptike umjetne inteligencije, ovaj trenutak je razotkrivajući. Ne zato što dokazuje da AI nije važan, već zato što pokazuje koliko je infrastruktura zapravo krhka.
Vrisak.info