Kantar je upravo objavio svoje 20. izdanje BrandZ izvještaja o najvrijednijim svjetskim brendovima, što je velika stvar u marketinškom svijetu jer uzima u obzir ne samo financijske podatke, već i što ljudi misle o brendovima.
Američki brendovi trenutno apsolutno dominiraju, držeći 82% ukupne vrijednosti Top 100 brendova, što je ogroman rast u odnosu na 63% iz 2006. godine. Kineski brendovi polako sustižu i sada čine 6%, dok europski brendovi padaju i trenutno su na samo 7% (prije 20 godina bili su na 26%). Ukratko, sve se svodi na SAD i Kinu, dok Europa sve više zaostaje.
Netflix se pozicionirao ma 16., a YouTube na 26. mjestu. Tesla se nalazi na 28., Huawei na 39., a Samsung na 78. Vidljiv je i pad vrijednost automobilskih brendova. Toyota je sišla na 77. mjestu, dok se Mercedes na stotom, piše Mob.hr.
Zanimljivo je da su najjači brendovi, čak i u vrijeme kriza, bili uspješniji od velikih burzovnih indeksa poput S&P 500 u zadnjih 20 godina. To jasno pokazuje koliko je jak brend zapravo važan.
Izvještaj pokazuje da brendovi koji su “uzdrmali” tržište donose najviše vrijednosti, recimo Uber, Booking.com, ChatGPT, ali i stari igrači poput Applea, Amazona, Googlea i Microsofta. Apple je i dalje broj jedan, s vrijednošću brenda od čak 1,3 bilijuna dolara, dok je Amazon skočio za 50%, na 866 milijardi dolara. Instagram i TikTok isto također rastu ogromnom stopom.
Ovdje još jednom treba napomenuti da vrijednost brenda ne treba zamijeniti za tržišnu kapitalizaciju, po kojoj je npr. Apple vrijedi preko tri bilijuna dolara.
Vidljivo je da tehnološki brandovi rastu, dok neki sektori posustaju – alkohol, hrana i moda stagniraju ili čak padaju, dok maloprodaja i e-commerce cvjetaju zahvaljujući promjenama nakon pandemije. Čak je i luksuz pao, dijelom jer kineski kupci sve manje biraju statusne simbole.
Na koncu, uzmimo u obzir da se radi o istraživanju jedne tvrtke te da se nečije drugo može razlikovati, ovisno o metrici.
Vrisak.info