Korisnici Appleovih uređaja u Europskoj uniji mogli bi ostati bez niza novih funkcionalnosti zbog stroge regulative koja proizlazi iz Zakona o digitalnim tržištima (DMA).
Kako je potvrdio Kyle Andeer, predsjednik pravnog odjela Applea, neke od nadolazećih značajki iOS-a 26, poput zrcaljenja iPhonea na Macove i Live Activitiesa, bit će odgođene ili možda uopće neće stići na europsko tržište.
Osim toga, neslužbeno se spominje i da bi korisnici unutar EU-a mogli izgubiti i AirDrop, alat za brzo dijeljenje sadržaja koji je europskim korisnicima iPhonea dostupan još od iOS-a 7 iz 2013. godine, prenosi The Wall Street Journal.
Zbog toga svega, Apple tvrdi da ih obveze koje propisuje DMA prisiljavaju na dijeljene tehnologije s trećim stranama, što smatraju štetnim za poslovanje i sigurnost korisnika, a dodatno upozoravaju i da su neki zahtjevi vezani uz privatnost nerealni i da pogoduju određenim tvrtkama, posebice europskim.
U svakom slučaju, zanimljivo je promatrati kako se Apple bori s regulatornim tijelima EU-a, dok istovremeno bez pogovora udovoljava svemu što traži kineska vlada.
Naime, u Kini Apple posluje prema strožim pravilima nego u Europi, ali ondje ne dovodi u pitanje odluke vlasti i redovito se prilagođava lokalnim zakonima kako bi zadržao pristup jednom od svojih najvećih tržišta i ključnom lancu opskrbe.
Tako je, primjerice, još 2018. sve podatke kineskih korisnika prebacio u podatkovne centre kojima upravlja državna tvrtka, čime su kineske vlasti dobile lakši pristup tim informacijama. Također, Apple je iz kineskog App Storea uklonio tisuće aplikacija, uključujući VPN servise i medijske platforme, a pristaje i na cenzuru sadržaja koji su drugdje dostupni.
Upravo ta razlika u pristupu koja uključuje otvoreno kritiziranje europskih regulatora zbog zaštite privatnosti i tržišnog natjecanja, dok se u Kini bez protivljenja ispunjavaju svi zahtjeve, često izaziva kritike da Apple nije dosljedan u promicanju svojih načela o privatnosti i slobodi izbora korisnika.
Vrisak.info