U današnje vrijeme sve češće čujemo kako se zimnica više “ne isplati”, povrće je skupo, staklenke su gnjavaža, a cijeli proces oduzima vrijeme i živce.
Gotovi proizvodi mame s polica, upakirani i spremni za konzumaciju, pa se mnogi pitaju: zašto se uopće mučiti?
Ipak, postoji i druga strana priče ona koju ne pišu cijene u trgovinama, nego zadovoljstvo koje dolazi kad znaš što si pojeo i kako je nastalo.
Dejan Novak je odlučio staviti sve na vagu, doslovno i figurativno, i provjeriti isplati li se složiti zimnicu kod kuće. Odabrao je ciklu i krenuo u avanturu.
Ciieli tekst u nastavku:
“Slušao sam neki dan dvije žene kak pričaju da se više ne isplati slagati zimnicu. Kažu – sve je skupo, povrće ko suho zlato, dok još uračunaš sve što ti treba i izgubiš pola dana u kuhinji – bolje ti, veli, kupi gotovo pa si miran.
Slušam ja to i mislim si – je l’ to stvarno tak il’ vas samo mrzi prati staklenke ?
I odlučim ja provjerit. Odluka pala na ciklu – ozbiljnu, veliku, crvenu RONU! Naletim na akciju u dućanu – 0.49 € po kili. Uzmem 4.5 kile – sve me to koštalo 2 eura.
Doma kuham: ciklu, 3 litre vode, 1 litra octa, 300g šećera, 150g soli. Sve skupa – materijalno gledano – ne više od 5 €, a ispalo mi 10 staklenki cikle.
I sad ti meni reci – kako se to ne isplati? Jedna tegla u Konzumu 2.5 €. Moje svih 10 komada – 5 eura. I Znaš kaj jedeš. Nema E-brojeva ni konzervansa.
Dakle, zaključak je – itekak se isplati dati si malo truda i složit doma!
Cikla je fina, friška, znaš kaj si delal, ruke su crvene, kuhinja izgleda ko da je netko kolinje imal…
Ali kad otvoriš teglu – srce veliko ko šleper!”, napisao je.
Na kraju dana i nakon par litara octa, šaka soli, malo šećera i poneke crvene ruke ostaje puno više od običnih teglica cikle.
Ostaje osjećaj postignuća, domaće kvalitete i male, ali važne pobjede protiv industrijskih etiketa.
Zimnica možda nije za svakoga, ali za one koji cijene okus doma i znaju šta jedu, odgovor je jasan: isplati se i te kako!
Vrisak.info