Sve veći broj roditelja u posljednje vrijeme preispituje ustaljene obrasce odgoja.
Jedan od pristupa koji dobiva sve više pažnje je podržavajuće roditeljstvo, stil koji stavlja naglasak na međusobno poštovanje, otvorenu komunikaciju i jasno postavljanje granica. No, nije važno samo kako govorimo djeci, već i što im govorimo.
Stručnjakinje s platforme Big Little Feelings, Kristin Gallant i Deena Margolin, otkrile su za Parade zašto je važno birati riječi s pažnjom osobito kad je u pitanju sigurnost djece.
Jedna fraza, iako dobronamjerna, često ne donosi željeni učinak.
Zašto biste trebali izbjegavati rečenicu “Budi oprezan/na”?
Rečenica “Budi oprezan/na”, iako izrečena iz brige, najčešće ne pomaže kako roditelji misle. “Kada roditelji to ponavljaju iznova djeca s vremenom prestanu reagirati. U trenucima stvarne opasnosti, poput blizine vruće pećnice ili nailaska automobila dijete može ignorirati upozorenje jer ga prečesto čuje”, objašnjava Gallant.
Margolin nadodaje da je ta fraza često preopćenita: “Mala djeca ne znaju na što točno trebaju paziti pa se umjesto sigurnosti mogu osjećati zbunjeno.”
Što reći umjesto toga?
Umjesto neodređenih upozorenja korisnije su rečenice koje pomažu djetetu da razvija svijest, razmišljanje i procjenu situacije, prenosi Indexhr.
Evo nekoliko konkretnih primjera koje savjetuju stručnjakinje:
“Gledaj gdje staješ” – potiče pažnju na okolinu.
“Drži se čvrsto rukama” – jasna uputa za sigurnost.
“Vidiš li koliko si blizu ruba?” – potiče samoprocjenu.
“Reci mi ako ti treba pomoć” – daje osjećaj podrške i kontrole.
“Osjećaš li se sigurno?” – razvija emocionalnu svijest.
“Kako ti mogu pomoći ruke i noge?” – usmjerava pažnju na koordinaciju tijela.
“Primjećuješ li koliko su stijene skliske?” – potiče promatranje i zaključivanje.
Djeca najbolje uče promatrajući
Najvažniji alat koji roditelji imaju u odgoju nisu riječi, nego – vlastiti primjer. “Ako želite da vaše dijete bude obazrivo, budite obazrivi. Ako želite da poštuje druge, neka to vidi kod vas osobito u trenucima kad je to teško”, kaže Gallant.
Na kraju, ako želimo da djeca razviju zdrave navike opreza, istraživanja i emocionalne sigurnosti, trebamo im to pokazati ponašanjem, uz smislene poruke koje ih vode umjesto da ih zbunjuju.
Vrisak.info