Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Luka Mišetić: Hrvatska i Srbija vjerojatno će imati pravo raskinuti Daytonski sporazum i Ustav nakon izbora

 Mišetić ponavlja da su i Ustavni sud Bosne i Hercegovine i OHR potvrdili da su prava ova tri “konstitutivna naroda” temelj Daytonskog sporazuma.

Objavio Vrisak.info
28/07/2022
Luka Mišetić: Narušen Daytonski sporazum – Potpisnici nisu odobrili fenomen “Komšić”

 

 

Nakon izbora u listopadu, Hrvatska i Srbija će vjerojatno imati pravo prema međunarodnom pravu raskinuti Daytonski sporazum, uključujući Daytonski ustav, kao rezultat kršenja Daytona od strane Bosne i Hercegovine. Evo zašto. U osnovi Daytonskog sporazuma je pravo Srba, Hrvata i Bošnjaka kao „konstitutivnih naroda“ na ravnopravnost, napisao je na Twitteru Luka Mišetić, pravni stručnjak i američki odvjetnik hrvatskih korijena, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

Više o pozadini ove Mišetićeve teze možete pogledati u tweetu ispod.

Reports are that @OHR_BiH is planning to take actions this week to amend Bosnia's election laws. In this long (!) 🧵, I explain to a novice audience why the October 2022 elections in Bosnia may lead to political chaos, unrest, and Bosnia's disintegration unless OHR takes action.

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 25, 2022

Mišetić ponavlja da su i Ustavni sud Bosne i Hercegovine i OHR potvrdili da su prava ova tri “konstitutivna naroda” temelj Daytonskog sporazuma.

“Zaključno, ustavno načelo kolektivne ravnopravnosti konstitutivnih naroda koje proizlazi iz označavanja Bošnjaka, Hrvata i Srba kao konstitutivnih naroda zabranjuje bilo kakvu posebnu privilegiju za jedan ili dva od ovih naroda, bilo kakvu dominaciju u strukturama vlasti ili bilo kakvu etničku homogenizaciju kroz segregaciju zasnovanu na teritorijalna odvojenost”, citirao je Mišetić očitovanje Venecijsnke komisije na implementaciju odluke U5/98 (“KONSTITUTIVNI NARODI”, apelacija Alije Izetbegovića, op. HMS) Ustavnog suda BiH vezano za amandmane na Ustav Republike Srpske.

Američki pravni stručnjak ovome je priložio i izjavu tadašnjeg visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH, Valentina Inzka, od 29. svibnja 2019.

“Osiguranje istih prava za sve konstitutivne narode u Bosni i Hercegovini u svakom dijelu zemlje predstavlja temeljni stup Daytona. Poštivanje prava konstitutivnih naroda, ali i svih građana, jedini je način da se Bosna i Hercegovina razvija kao sigurna i suverena demokratska zemlja koja poštuje europske vrijednosti”, rekao je tada visoki predstavnik.

Mišetić je mišljenja da je sada evidentno da bošnjačke političke stranke namjeravaju iskoristiti izbore u listopadu 2022. kako bi Hrvatima oduzeli status konstitutivnog naroda i sveli ih na nacionalnu manjinu.

-To bi bilo kršenje jednog od temeljnih stupova Daytonskog ustava, napisao je Mišetić na Twitteru.

On dodaje da su potpisnice Daytonskog sporazuma su Hrvatska, Srbija i Bosna i Hercegovina.

-Tri države su izričito obećale jedna drugoj u članku V da će “u potpunosti poštovati i promicati ispunjenje” Daytonskog ustava, koji uključuje prava konstitutivnih naroda, istaknuo je Mišetić.

“Strane pozdravljaju i podupiru postignute dogovore o Ustavu Bosne i Hercegovine, što je izloženo u Aneksu 4. Strane će u cijelosti poštovati i promicati ispunjenje obveza preuzetih u skladu s njim”, citirao je Mišetić članak V Ustava BiH posebno podcrtavši ovo “u cijelosti poštovati i promicati.”

Pravni stručnjak drži da je BiH ima pravnu obvezu prema Hrvatskoj i Srbi.

-BiH stoga ima materijalnu obvezu prema Hrvatskoj i Srbiji poštovati prava tri konstitutivna naroda. Kao potpisnice ovog međunarodnog ugovora, svaka od tri zemlje ima pravo suspendirati Daytonski sporazum u slučaju materijalnog kršenja od strane jedne strane, ili ga raskinuti ako dvije od tri strane utvrde da je treća strana materijalno prekršila Daytonski sporazum. To jasno proizlazi iz članka 60. Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora, napisao je Mišetić na Twitteru.

Kao elaboraciju ove teze Mišetić je priložio članak 60. Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora (na engleskom jeziku), a HMS vam u nastavku donosi prijevod na hrvatski jezik koji je objavljen u “Narodnim novinama”, službenom listu Republike Hrvatske.

Prestanak ili suspenzija primjene ugovora kao posljedica njegove povrede

1. Bitna povreda dvostranog ugovora od jedne stranke ovlašćuje drugu stranku da se pozove na povredu kao na uzrok prestanka ugovora ili suspenzije njegove primjene u cijelosti ili djelomice.

2. Bitna povreda mnogostranog ugovora od jedne stranke ovlašćuje:

(a) ostale stranke da jednoglasnim sporazumom suspendiraju primjenu ugovora u cijelosti ili djelomice ili da ga dokinu:

(i) u odnosima između njih i državapovrediteljice, ili (ii) između svih stranaka;

(b) povredom osobito oštećenu stranku da se na povredu pozove kao na uzrok suspenzije primjene ugovora u cijelosti ili djelomice, u odnosima između nje i državapovrediteljice;

(c) svaku stranku, osim državapovrediteljice, da se pozove na povredu kao na uzrok suspenzije primjene ugovora u cijelosti ili djelomice u odnosu na samu sebe, ako je taj ugovor takve prirode da bitna povreda njegovih odredaba od jedne stranke korjenito mijenja položaj svake stranke što se tiče budućeg izvršavanja njezinih obveza na temelju ugovora.

3. U svrhe ovoga Članka, bitnu povredu ugovora čini: (a) odbacivanje ugovora koje nije predviđeno ovom Konvencijom; ili

(b) povreda odredbe bitne za ostvarenje predmeta ili svrhe ugovora.

4. Prethodni stavci ne diraju nijednu odredbu ugovora koja se primjenjuje u slučaju povrede.

5. Stavci 1. do 3. ne primjenjuju se na odredbe ugovora o zaštiti čovjeka što ih sadrže ugovori humanitarnog karaktera, osobito ne na odredbe koje zabranjuju svaki oblik represalija prema osobama koje su tim ugovorima zaštićene.

Mišetić dodaje da, također, svaka stranka može jednostrano suspendirati ugovor zbog kršenja od strane drugog potpisnika.

-Dakle, ako BiH kao rezultat listopadskih izbora nastavi s oduzimanjem prava Hrvatima kao konstitutivnom narodu, Hrvatska ima pravo prema međunarodnom pravu jednostrano suspendirati Daytonski sporazum koji se odnosi na odnose između Hrvatske i BiH, napisao je Mišetić.

Ugledni pravni stručnjak pojasnio je i pod kojim uvjetima se može u potpunosti raskinuti Daytonski sporazum.

-Ako se Srbija složi s Hrvatskom da je BiH materijalno prekršila Dayton, onda će Hrvatska i Srbija imati ovlasti prema članku 60. Bečke konvencije raskinuti Daytonski sporazum, uključujući i Daytonski ustav, koji je samo aneks Daytonskog sporazuma i ne može opstati. kao poseban dokument ako se raskine sam Daytonski sporazum, napisao je Mišetić na Twitteru.

Fundamental to the Dayton Agreement is the right of Serbs, Croats and Bosniaks as "constituent peoples" to equality. I have explained this background in the tweet pinned to my feed and will not repeat it again here. (You can read about it in this thread👇) https://t.co/8FU5YFiN3M

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 28, 2022

The Constitutional Court of Bosnia and @OHR_BiH have both confirmed that the rights of these three "constituent peoples" is foundational to the Dayton Agreement.👇 pic.twitter.com/Y0e0RLIWRy

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 28, 2022

It is now evident that Bosniak political parties intend to use the October 2022 elections to strip Croats of their status as a constituent people and to reduce them to an ethnic minority. This would be a violation of one of the fundamental pillars of the Dayton Constitution.

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 28, 2022

The signatories to the Dayton Agreement are Croatia, Serbia and Bosnia & Herzegovina. The 3 states expressly promised each other in Article V that they would "fully respect and promote fulfillment" of the Dayton Constitution, which includes the rights of constituent peoples.👇 pic.twitter.com/vAFavCaLub

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 28, 2022

Bosnia thus has a material obligation to Croatia and Serbia to respect the rights of the three constituent peoples. As signatories to this international treaty, each of the 3 countries has the right to suspend the Dayton Agreement in the event of a material breach by one party,

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 28, 2022

or to terminate it if two of the three parties determine that the third party has materially breached the Dayton Agreement. This is clear from Article 60 of the Vienna Convention on the Law of Treaties. 👇 Any party can also unilaterally suspend the treaty for breaches by another pic.twitter.com/PgWvLPpMku

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 28, 2022

signatory. Thus, if Bosnia as a result of the October elections does proceed to strip Croats of their rights as a constituent people, Croatia has the right under international law to unilaterally suspend the Dayton Agreement as it pertains to relations between Croatia and Bosnia.

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 28, 2022

If Serbia agrees with Croatia that Bosnia has materially breached Dayton, then Croatia and Serbia will have the power under Article 61 of the Vienna Convention to terminate the Dayton Agreement, including the Dayton Constitution, which is only an annex to the Dayton Agreement and

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 28, 2022

cannot survive as a separate document if the Dayton Agreement itself is terminated.

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 28, 2022

*Correction. I meant to say Article 60, and not Article 61, in the tweet in this thread. pic.twitter.com/ZJ6EXkMY6L

— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 28, 2022

Vrisak.info

Tags: daytonski mirovni sporazummišetićraskid

Povezane objave

Širokobriježanin otkrio je li mu bilo teže igrati protiv Ronalda ili Ibrahimovića
KOLUMNE / INTERVJU

Širokobriježanin otkrio je li mu bilo teže igrati protiv Ronalda ili Ibrahimovića

Braća Hrkać: 19 godina turnira koji odgaja djecu i povezuje zajednicu
KOLUMNE / INTERVJU

Braća Hrkać: 19 godina turnira koji odgaja djecu i povezuje zajednicu

KOLUMNE / INTERVJU

Tamo gdje konji šapću, a srce ostaje: Priča o konjičkom klubu “Stina” iz Sovića

General Ademi: Sastanak u Širokom Brijegu bio je ključan za oslobađanje Hrvatske

General Ademi: Sastanak u Širokom Brijegu bio je ključan za oslobađanje Hrvatske

(VIDEO) Dok se šuška o razvodu Blanka Vlašić zapjevala poznate stihove: “Sve je moje njeno”

(VIDEO) Dok se šuška o razvodu Blanka Vlašić zapjevala poznate stihove: “Sve je moje njeno”

Foto: HŠK Posušje

Kvota na Posušje da će osvojiti WWIN ligu 500, evo kolika je na NK Široki Brijeg

Žena ranjena kraj vijećnice u Mostaru

U Rami smrtno stradao građevinski radnik

Osmorica novaka na Humcu polažu prve zavjete, među njima četiri iz Brotnja

Osmorica novaka na Humcu polažu prve zavjete, među njima četiri iz Brotnja

Rita, Mila, Nika i još 16 najpopularnijih kratkih imena za djevojčice

Rita, Mila, Nika i još 16 najpopularnijih kratkih imena za djevojčice

Iz prošlosti Širokog Brijega: Poplava početkom 20. stoljeća srušila most u središtu grada

Iz prošlosti Širokog Brijega: Poplava početkom 20. stoljeća srušila most u središtu grada

Turist posjetio 50 europskih gradova, a jedan u Hercegovini ga je impresionirao

Turist posjetio 50 europskih gradova, a jedan u Hercegovini ga je impresionirao

Ponovno aktivan požar u blizini solarne elektrane kod Gruda

Ponovno aktivan požar u blizini solarne elektrane kod Gruda

Djevojke iz Ljubuškog plakale: Djecu prodaju za 200 eura

Djevojke iz Ljubuškog plakale: Djecu prodaju za 200 eura

Najavljeno poskupljenje struje u BiH

Najavljeno poskupljenje struje u BiH

Objavljene satnice nastupa 13. Mostar Summer Festa

Objavljene satnice nastupa 13. Mostar Summer Festa

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.