U Međugorju je sinoć, u okviru manifestacije Svibanjske svečanosti, koja se održava povodom proslave Dana općine Čitluk predstavljena je knjiga „U osvit slobode – Razgovori s fra Slavkom Soldom“ autorice Valerije Ćorić i otvorena izložba slika akademske grafičarke Mirjane Drežnjak Naletilić i akademskog slikara Marija Naletilića.
Knjiga daje uvid u povijesne okolnosti hrvatske emigracije, djelovanje jugoslavenske tajne službe (UDBE), knjiga je to u kojoj upoznajemo političku sudbinu hrvatskog naroda i spoznajemo kako je Hrvatska imala vojnike, branitelje i puno prije Domovinskoga rata.
– Knjiga je jednim dijelom i autobiografska te je svjedočanstvo fra Slavka Solde koji je najveći dio svog života proveo radeći s našim iseljenicima nesebično im pomažući, svećenički služeći i vodeći brigu za čovjeka i sve njegove potrebe, istaknuli su predstavljači.
Ovo značajno djelo, koje upotpunjuje publicističku prazninu o hrvatskoj borbi protiv jugoslavenskog terora, i njegovu autoricu, brojnim posjetiteljima predstavili su prof. Andrija Stojić, predsjednik OMH Čitluk, fra Miljenko Stojić, urednik knjige, Ivan Zlopaša, recenzent i fra Jozo Grbeš, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije.
– Knjiga „U osvit slobode – Razgovori s fra Slavkom Soldom“ je hommage fra Slavka ljudima o kojima priča u ovoj knjizi. Voljela bih da je on ovdje večeras s nama, ali nažalost, nije. Radi se o hrvatskim braniteljima i vojnicima – kazala jeautorica Valerija Ćorić, dodajući kako su neki od tih svijetlih primjera poznati široj javnosti, ali velika većina nije, a zaslužili su da njihova priča ostane zapisana.
– To je herojstvo koje simbolizira neutaživu žeđ hrvatskog naroda za slobodnom Hrvatskom. Ovo je priča o velikim, nažalost neznanim hrvatskim ljudima, idealistima koji su živjeli van granica hrvatske države tijekom 70-ih i 80-ig godina prošlog stoljeća i koji su svojom žrtvom utrli put slobodnoj državi. Njihova teška sudbina i breme koje su nosili zaslužuju ostati upamćeni u našemu narodu. Fra Slavko Soldo im je bio potpora i Šimun Cirenac na njihovom križnom putu… Potpuno se stavio na raspolaganje tim hrvatskim herojima koji su od njega dobivali, prije svega moralnu i duhovnu pomoć, ali i svaku drugu – kazala je novinarka Valerija Ćorić, dodaljući kako su njezini razgovori s fra Slavkom bili jako emotivni.
Urednik knjige fra Miljenko Stojić osvrnuo se na život i djelovanje fra Slavka Solde u iseljeništvu.
-Čitanjem ove knjige još više ćemo se uvjeriti u fra Slavkovu veličinu. Iako mora pričati o svome viđenju svih tih događaja, on u prvi plan ne ističe sebe i svoje zasluge. Umjesto toga nenametljivo nam priča priču neugasivosti baklje hrvatske slobode. Hrvati su je nosili i prije i za vrijeme Domovinskoga rata, kao što je nose i danas. Sve zapravo djeluje kao sažetak svih tih napora. Pojedinci s vjerom u naše bolje sutra stupali su na čelu trudeći se da se san što prije ostvari, istaknuo je fra Miljenko.
Jedan od recenzenata ove knjige, Ivan Zlopaša, u svome je izlaganju iznio širi okvir u kome su se ovi događaji odvijali, ukazujući na različit pristup jugoslavenskog represivnog aparata prema hrvatskom iseljeništvu u SAD-u i Australiji i suradnji s tamošnjim vlastima, za razliku od zapadne Europe.
-Na području SAD-a djelatnici jugoslavenske UDBA-e, koji su uglavnom djelovali unutar jugoslavenske diplomatske mreže ili gospodarskih predstavništava u inozemstvu, primjenjivali su potpuno drugačije metode nego u zapadnoj Europi. Do 1978. godine, jugoslavenski represivni aparat nije na području SAD-a počinio ni jedan atentat. Umjesto atentata i likvidacija, kakve su primjenjivali u europskim zemljama, u SAD-u i Australiji su uglavnom pribjegavali diplomatsko-obavještajnim igrama u kojima su tamošnje vlasti uvlačili u sukobe sa svima onima koje su smatrali potencijalnom opasnošću za Jugoslaviju i tadašnji komunistički režim. Dogodilo se u tom razdoblju više sudskih procesa o kojima nam fra Slavko svjedoči u ovoj knjizi a koji, kao i životi njihovih glavnih protagonista, kako i sam naglašava, zaslužuju detaljnije istraživanje, istaknuo je Zlopaša.
Provincijal Hercegovačke franjevačke provincije, fra Jozo Grbeš, zahvaljujuči autorici na ovoj vrijednoj knjizi, u svome je izlaganju istaknuo kako se o životu, borbi i patnjama hrvatskog iseljeništva i danas jako malo zna.
-Poznavao sam i razgovarao s većinom ovih ljudi kojima je fra Slavko pomagao kao njihov dušobrižnik i čovjek. Drago mi je što ova knjiga izvlači njihova imena iz zaborava, ali sam ujedno tužan što se o ovoj temi u Domovini jako malo zna, istaknuo je provincijal fra Jozo Grbeš.
U drugom djelu večeri svoje umjetničko stvaralaštvo predstavili su supružnici Mirjana Drežnjak Naletilić i Mario Naletilić, izložili su svoje radove iz ciklusa „Daljine“, i „Strune“.
Predstavljanje knjige glazbeno su obogatili učenici Osnovne glazbene škole Brotnjo, a moderatorica programa bila je Jasna Ćorić.
Vrisak.info