Digitalni arhiv Široki Brijeg objavio je tekst i fotografije s opisom ”Svadba Ante i Anđe Paradžik iz 1930. godine”.
Komentar: Prva fotografija je snimljena ispred hrasta pored crkve na Širokom Brijegu. Krajnje lijevo parkiran je automobil, s otvorenim dvosjedom, Ford model T (1908-1927).
Za potrebe časopisa Ogranka Matice hrvatske Široki Brijeg “Vitko” (god. XIII. broj 17.) iz 2018. godine Gojko Jelić je objavio iscrpno istraživanje o obitelji Paradžik. Prenosimo dio teksta:
– Ante Paradžik iz Vinjana, Gorica (rođen 16. veljače 1902.) sin je Ivana i Anice r. Alerić. Oženio je u svibnju 1930. u Širokom Brijegu Anđu Zadro iz Višnjice (rođena 3. ožujka 1910.) kćerku Jure Zadro i Andre r. Vukoja. Nije poznato tko ih je vjenčao, ali na slici sačinjenoj ispred hrasta na Brijegu u grupi svatova je i fra Placid Pandžić.
Očito da je tridesetih godina prošlog stoljeća Široki bio poželjno mjesto za zasnivanje obitelji i realizacije poduzetničkih zamisli.
U Širokom Brijegu rodilo im se četvero djece: Genoveva – Smiljka 11. svibnja 1931., Ivo 14. travnja 1935., Mercedes 16. ožujka 1939. i Andrijana – Mirna 8. travnja 1944. Godine 1935. Ante polaže vozački ispit i bavi se prijevozom putnika na liniji Posušje – Mostar.
Iste godine kupio je na kredit osobno vozilo marke Mercedes. Od 1935., pa nadalje nastaju prijateljstva između poslovnih ljudi iz Širokog Brijega, Mostara, Splita. U to vrijeme Ante upoznaje i Ivu Račića, zastupnika Kontinental guma za kamione, kod kojeg kasnije kupuje sve gume.
1935. Ante polaže vozački ispit za šofera kamiona, a godine 1937. kupuje prvi polovni kamion. U ožujku 1938. putuje za Stuttgart po nabavku kamiona. Tako počinje veliki posao Ante i Anđe Paradžik kojim osnivaju i stvaraju svoje poduzeće “Autoprijevoz Ante Paradžik”. U to vrijeme su živjeli u kući Dragana i Ive Mandić (Draganovice).

Anđa se brine za djecu i vodi knjigovodstvene poslove. Godina 1938. nije samo značajna zbog kupovine kamiona i početka poslova, nego se tada počinje graditi i kuća na Pecari. Ante je kupio zemljište u površini od 1100 metara četvornih od Ladislava Grabovca. Ugovor je sačinjen 12. kolovoza 1938.
Počinje gradnja kuće koja je u projektu imala poslovni prostor u prizemlju i dva kata za stanovanje. Po pričanju Frane Jelića, njegov otac Mate Jelić, poznati širokobriješki građevinski poduzetnik je bio jedan od majstora, a Frano mu je nosio ručak na gradilište.
Kamioni i kuća su vlasniku Anti Paradžiku nacionalizirani i oduzeti 1945. godine. Ante Paradžik umro je 9. kolovoza 1970. godine u Zagrebu, a Anđa 18. siječnja 2002. godine. Pokopani su u Zagrebu.
Datum fotografija: 1930. / Lokacija: Široki Brijeg / Zemlja: Bosna i Hercegovina / Autor fotografije: Nije specificirano / Arhiv: Hercegovačka franjevačka provincija.
Vrisak.info