Digitalni arhiv Široki Brijeg je objavio fotografiju s opisom: Kopanje boksita u Crnim Lokvama.
Komentar: Na fotografiji pored bagera Mile Soldo-Britvičaković iz Crnih Lokava. U Jugoslaviji 1960-ih za iskop boksita koristili su se uglavnom mehanički bageri na sajle i bubnjeve, jer tada hidraulička tehnologija još nije bila široko dostupna ni u svjetskim, a pogotovo ne u hercegovačkim rudnicima.
Površinski kop (ili otkop na otvorenom) je metoda rudarenja boksita kod koje se rude eksploatiraju iznad podzemne razine, bez tunela ili rudarskih jama.
Koristi se kad se boksit nalazi plitko ispod površine (npr. 1–20 metara), ima dovoljno debeli sloj i nalazi se u relativno lako dostupnom terenu.
U publikaciji “Bilješke o trgovini mineralima” (Mineral Trade Notes – Vol. 42. No. 5. May 1956.) Mjesečni pregled informacija Američke vlade – Zavod za rudarstvo, iz 1956. godine piše:
Bosanskohercegovački rudnici – Ovaj dio zemlje, poznat kao mostarsko boksitno područje, nije u potpunosti istražen.
Najvažnije nalazište boksita, nazvano Crne Lokve, nalazi se u području Širokog Brijega; sadrži oko 600.000 tona iskoristivog boksita s prosječno 60 posto alumine i manje od 1 posto silicija.
Boksit u ovom području eksploatira se i površinskim i podzemnim metodama – 40 posto površinskim, a 60 posto podzemnim putem.
Datum fotografija: oko 1965. / Lokacija: Crne Lokve, Široki Brijeg / Zemlja: Bosna i Hercegovina / Autor fotografija: Nije specificirano / Arhiv: privatni arhiv, obitelj Soldo – Britvičaković.
Vrisak.info