Za razliku od proteklih nekoliko godina Veletržnica u Tasovčićima kod Čapljine ima još uvijek sumoran i gotovo zimski izgled, a razlog tomu je kasno proljeće ove godine.
Unatoč tome što su se povrtlari i voćari trudili saditi i raditi ranije, ožujak i travanj s malo sunčanih dana su zaustaviti vegetaciju, točnije fotosinteza nije bila u punom pogonu. Učinak takvih vremenskih prilika je još uvijek skromna ponuda ovogodišnjeg voća i povrća.
Mladi krumpir 2,5 KM po kilogramu, lanjski od 0,7 do 1,2 KM
I proizvodi koji su dospjeli nude se u malim količinama, pa se tako cijena jagoda s početnih 8 – 10 KM, jedva spustila za marku dvije, trenutačno je 7 – 9 KM, a slično je bilo i s kupusom. Cijena mladog kupusa u petak 25. travnja, bila je 2,7 – 3,0 KM, dok se stari tržio za 2,0 – 2,5 KM.
Bila je dovoljna najava meteorologa da slijede vedri dani, što znači da će se moći rezati i po polju hodati, pa da mu se u utorak, 29. travnja, cijena spusti na 2,0 do 2,2 KM.
Starog kupusa u međuvremenu je nestalo, jer je narod u nedostatku mladog kupovao stari. Naravno, cijena mladog kupusa 2,0 – 2,2 KM u ovom razdoblju, je viša od uobičajene, jednostavno ponuda je skromna pa bi se moglo reći – kad proljeće kasni i kupusu cijena raste.
Slaba je ponuda i mladih krumpira, naravno iz plastenika. „Što se pojavi brzo se rasproda“, kaže gospodin Hilmo Krehić, stalni prodavač iz Ljubuškog za portal Đaka city. Cijena domaćih mladih krumpira je oko 2,5 KM. Ponuda prošlogodišnjih krumpira i dalje je dobra što govori i cijena koja se uglavnom kreće od 0,7 do 1,2 KM.
Anđelko Grbavac iz Klobuka kod Ljubuškog, čija je tvrtka „Keta“ jedan od vodećih izvoznika Ljubuškog ranog, smatra da će im puna sezona, a time i izvoz, početi tek „od 20 – 25. svibnja“, odnosno 10 do 15 dana iza uobičajenih rokova.
Sunce će otopiti cijene
Stidljivo su se pojavile i prve tikvice koje su se tržile za 2,5 do 3,0 KM, a približno istu cijenu 2,6 do 3,0 KM imali su i prvi krastavci.
Prvosvibanjskih trešanja koje po običaju s Bune na veletržnicu stiži tri četiri dana prije Praznika rada, nema ni u tragovima. Od uvjetno rečeno ranih roba nema ni kapule – crvenog luka „srebrenjaka“.
Ovaj svibanj po ponudi, a time i tražnji na veletržnici, uglavnom ne slično na prethodne, čemu su uz „engleski“ vremenski ugođaj, veliki broj oblačnih dana, kumovala i dva mraza koja su brala voća, stradali su čak i bademi, a u zemlju vraćala povrće.
Svakako se ovogodišnji prvosvibanjski dekor na čapljinskoj veletržnici razlikuje se od većine prethodnih. I težaci i prodavači čekaju da ih sunce ogrije.
Na kraju valja spomenuti da su se u ponudi uz kuke pojavile i šparoge koje se cijene 4 KM za vezicu od oko 200 grama, što je 20 KM za kilogram. Vezica kuka je 3 KM odnosno 15 KM za kilogram.
Nema sumnje da će im s prvim lijepim danima cijena pasti. Na kraju ističemo da su sve navedene cijene na veliko, dok stignu do piljara ili trgovaca više su za dvadesetak posto
Vrisak.info