Zemlje zapadnog Balkana, uključujući Bosnu i Hercegovinu, suočavaju se s rastućim manjkom radne snage koji bi, prema novom izvješću Svjetske banke, mogao postati ključna prepreka gospodarskom rastu u nadolazećim godinama.
Ako se postojeći trendovi nastave, radno sposobno stanovništvo regije moglo bi se do 2050. smanjiti za gotovo 20 posto, a već u sljedećih pet godina regiji bi moglo nedostajati više od 190 tisuća radnika.
Upozorenje dolazi u trenutku kada je prosječni rast bruto domaćeg proizvoda šest država zapadnog Balkana procijenjen na tri posto ove godine, te 3,1 posto u 2026. godini, što je premalo da zadovolji razvojne potrebe stanovništva.
Iako je fiskalna politika ostala disciplinirana, a inflacija u padu, slabija potrošnja i visoka neizvjesnost ograničavaju investicije i trgovinu.
Ulaganje u vještine ključ je rješenja
Direktorica Svjetske banke za zapadni Balkan, Xiaoqing Yu, istaknula je kako zemlje regije moraju ubrzano prilagoditi strategije zapošljavanja i ulagati u vještine radnika.
“Potrebno je povećati sudjelovanje radne snage, poticati stjecanje suvremenih vještina i jačati poduzeća kroz digitalnu transformaciju”, poručila je Yu.
Paradoks tržišta rada ogleda se u istodobnom nedostatku radnika u ključnim sektorima i visokoj nezaposlenosti. Demografski pad dodatno pojačava pritisak, a sve manja ponuda domaće radne snage već se nadomješta uvozom radnika iz trećih zemalja.
Prognoze i preporuke
U 2027. godini Svjetska banka očekuje blagi oporavak, s prosječnim rastom BDP-a regije od 3,6 posto, potaknut povećanim investicijama i potrošnjom.
Najbolje izglede imaju Srbija i Kosovo, s prognoziranim rastom od oko četiri posto, dok su za Albaniju i Sjevernu Makedoniju predviđene stope između 3 i 3,5 posto.
Za dugoročno održiv rast Svjetska banka preporučuje ulaganja u obrazovni i zdravstveni sustav, povećanje zaposlenosti žena i mladih te jačanje transportne, energetske i zelene infrastrukture.
Naglašava se i važnost jačanja javne uprave, pojednostavljenja propisa te poticanja konkurencije u energetici i transportu.
“Regija ima značajan potencijal, ali bez radne snage i ulaganja u ljudski kapital, rast će ostati ograničen”, zaključuje se u izvješću.
Vrisak.info