Sve je izglednije da će kompromis oko projekta Južnog interkonekcije plinovoda značiti i promjene u javnom poduzeću BH-Gas. Te izmjene moraju biti legalizirane, što bi trebalo značiti izmjene Statuta BH-Gasa.
Klix.ba kako navodi je u posjedu pripremljene odluke o izmjenama i dopunama Statuta kojom se regulira rad ove tvrtke u vlasništvu Federacije BiH. Pripremljenom odlukom promijenilo bi se nekoliko zakonskih odredbi.
Naime, u članku 4. dodala bi se točka da se obavljanjem gospodarske djelatnosti, koja ima javni karakter u ostvarivanju utvrđene energetske politike u plinskom sektoru, smatra i priključenje pravnih osoba na transportni sustav. koji su dobili energetsku suglasnost operatora transportnog sustava, tj. BH-Gasa, o priključenju na plinski sustav.
Pitanje podružnica
Sljedeća namjeravana promjena je ona koja ispunjava zahtjeve HDZ-a. U dijelu Statuta, koji se bavi djelatnošću ove tvrtke, bio bi dodan potpuno novi član koji obvezuje osnivanje podružnica BH-Gasa, što postojeći Statut ne poznaje. Predloženi članak je definiran kako slijedi:
“Društvo posluje kao jedinstvena cjelina, a podružnice se mogu osnivati i izvan sjedišta (u Sarajevu). Podružnice se osnivaju odlukom Uprave, uz prethodnu suglasnost Nadzornog odbora, kojom se uređuje djelatnost podružnice i djelokrug ovlasti u pravnom prometu Podružnice su poslovne jedinice koje nemaju svojstvo pravne osobe, ali mogu obavljati poslove iz djelokruga Društva i preuzimati obveze u ime Društva. Nadzorni odbor na prijedlog Uprave Društva«.
Stoga bi prethodno opisano omogućilo osnivanje podružnice u Mostaru koja bi bila zadužena za Južnu interkonekciju.
Premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP) izjavio je prije tri mjeseca u Dnevniku D Federalne televizije (FTV) da BH-Gas može imati podružnicu u Mostaru, ali da neće biti formiranja novog plinskog operatera. HDZ je prvotno inzistirao na osnivanju potpuno nove tvrtke koja bi se bavila samo Južnom interkonekcijom, a čije bi sjedište bilo u Hercegovini.
Promjene u sastavu Uprave i vođenju projekta
U članku 45. važećeg Statuta definirano je da Upravu BH-Gasa čine direktor i jedan izvršni direktor, dok se u predloženim izmjenama navedenog članka ističe da Upravu, osim navedenih, čine i: ravnatelja za razvoj interkonekcije.
Uvođenje direktora za razvoj interkonekcije može se tumačiti kao nastojanje vlasti da unaprijedi rad BH-Gasa, ali i kao način uspostavljanja veće političke kontrole nad ovim poduzećem, budući da su vladajuće stranke uglavnom birale svoje osoblja kao direktori javnih poduzeća.
Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Statuta BH-Gasa.
I predložena izmjena članka 48. također se može tumačiti na navedeni način. Naime, trenutno je navedenim člankom određeno da direktor BH-Gasa organizira proces rada, rukovodi radom i poslovanjem. No, predloženo je da se doda stavka da Uprava može posebnom odlukom formirati jedan ili više projektnih timova za provedbu projekata.
Namjera je da se u cijelosti briše članak 57. prema kojem član Uprave ima pravo biti raspoređen na drugu dužnost u BH-Gasu, sukladno stručnoj spremi, ako mu funkcija prestane istekom mandata, sporazumom, ostavkom, razrješenjem, nastankom smetnje za obavljanje funkcije Uprave, izmjenom Statuta kojom se ukida funkcija člana Uprave te iz drugih razloga objektivne prirode.
Zastupnički dom Parlamenta FBiH usvojio je nešto ranije Zakon o južnoj interkonekciji, a da bi ovaj zakon stupio na snagu mora ga usvojiti i Dom naroda Parlamenta FBiH.
Vrisak.info