Tijekom prve polovice ove godine četiri aerodroma u Bosni i Hercegovini opslužila su 1.334.951 putnika, što je za 331.936 putnika više u odnosu na isti period lani.
Najviše putnika aerodromi u BiH imali su u lipnju, kada je kroz njih prošlo 315.618 putnika, dok je najmanje bilo u veljači, njih 152.591, pokazuju podaci Direkcije za civilno zrakoplovstvo BiH.
Na prvom mjestu popisa svih aerodroma u BiH nalazi se Međunarodni aerodrom Sarajevo, koji je od siječnja do lipnja ove godine imao 947.744 putnika, što je više u odnosu na lani kada je u tom periodu imao 722.981 putnika.
Sarajevo slijede “Aerodromi Republike Srpske”, odnosno aerodrom Banja Luka, koji je također oborio prošlogodišnje brojeve. Za šest mjeseci imali su 226.168 putnika, dok su prošle godine od siječnja do lipnja imali 174.543.
Rast broja putnika bilježi i Međunarodni aerodrom Tuzla, koji je s 90.942 prošlogodišnja putnika u prvoj polovini godine povećao svoje rezultate na 136.647 putnika u ovoj godini.
Iako je imao znatno manje putnika od drugih aerodroma, Zračna luka Mostar također bilježi značajan rast broja putnika. U ovoj godini do kraja lipnja opslužili su 24.392 putnika, što je znatno povećanje u odnosu na prošlogodišnjih 14.549 u periodu od siječnja do lipnja.
Dževad Halilčević, direktor tuzlanskog aerodroma, ističe da su zadovoljni brojem putnika u ovoj godini, posebno ako je usporede s proteklom godinom, kada je ovaj aerodrom, kako kaže, doživio stagnaciju zbog globalnog smanjenja operacija njihovog najvećeg partnera “Wiz Aira”.
“Ova godina ima mnogo bolje rezultate. To je znatno povećanje u odnosu na isti period prošle godine, tako da se vidi taj trend rasta. Očekujem da će do kraja godine još mnogo više da poraste broj putnika, ako se svi planovi, koji su, po mom mišljenju, vrlo realni, ispune”, rekao je za “Nezavisne novine” Halilčević.
Novi letovi?
Iako konkretnije o uvođenju novih letova nije mogao govoriti, Halilčević je istaknuo da rade na tome i da očekuju pozitivne rezultate do kraja godine.
Inače, mediji su tijekom proteklih mjeseci pisali da će “Wizz Air” u rujnu ponovo uspostaviti svoju bazu na ovom aerodromu, a osim leta ka Beču, za koji se karte već prodaju, avioni bi trebali letjeti, ako se potvrde pisanja medija, i ka Hamburgu, Frankfurt-Hahnu, Parizu, Kölnu, Malmöu, Gothenburgu, Berlinu i Bruxellesu.
Inače, tuzlanski aerodrom nedavno je dobio i EASA certifikat na neograničeno vrijeme, što potvrđuje da ovaj aerodrom ispunjava najviše europske standarde sigurnosti, infrastrukture i operativnih procedura.
Prema riječima Halilčevića, dobivanje ovog certifikata će im olakšati pregovore s postojećim i budućim partnerima.
Prirodan rast
Brojem putnika u prvoj polovici ove godine zadovoljan je i Marko Đuzel, direktor Zračne luke Mostar, koji je u razgovoru za “Nezavisne novine” kazao da je u pitanju prirodni rast.
“Mi smo prije dvije godine imali ukupno 20.000 putnika, pa prošle 48.000, sada računamo da ćemo imati između 65.000 i 70.000 putnika. Pomalo već pripremamo iduću godinu koja bi išla na 90.000 putnika. To je prirodan, normalan i zdrav rast”, ističe Đuzel.
Podsjetimo, Sindikat Zračne luke Mostar nedavno je organizirao prosvjede upozorenja zbog niskih primanja radnika, navodeći da radnici primaju ponižavajuće ponude koje ne omogućuju dostojanstven život.
Ustvrdili su kako su plaće u posljednjih deset godina povećane samo jednom, i to zbog odluke Vlade FBiH o povećanju minimalne plaće, dok je ponuda Uprave iznosila svega 5 posto ili oko 60 KM.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Vrisak.info