Arcelor Mittal Zenica dobio je novog vlasnika – domaću kompaniju Pavgord. Ipak, brojna su pitanja koja brinu i radnike kompanije koja je najveći proizvođač čelika u BiH, dok i građani Zenice već mjesecima razmišljaju o narednoj zimskoj sezoni i kapacitetu daljinskog grijanja.
Promjena vlasništva nad kompanijom ArcelorMittal izazvala je zabrinutost, naročito među radnicima. Najveći proizvođač čelika u zemlji preuzima domaća kompanija Pavgord. U zeničkom ArcelorMittalu zaposleno je oko 2.000 ljudi, a iz Sindikata poručuju da su prioritet očuvanje radnih mjesta i poštivanje, već zaključenih, prava radnika, piše BHRT.
“Što se nas tiče nama su dva ključna prioriteta, to je broj radnika i poštivanje prava radnika. Zakon o radu, uvjetno rečeno, u slučaju prodaje poslodavca svi se ugovori o radu uz suglasnost radnika prenose na novog poslodavca”, kazao je Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca ZDK.
“Mi imamo potpisan novi kolektivni ugovor koji je na snazi dvije godine naredne, tako da sve obveze koje su u kolektivnom ugovoru novi poslodavac mora preuzeti na sebe”, kaže Rašid Fetić, predsjednik Sindikata ArcelorMittala Zenica.
Arcelor Mittal, većinski vlasnik Toplane Zenica, godinama se suočava s kritikama građana zbog lošeg grijanja – čestih prekida i nepouzdanog sustava, posebno zimi. Iako je Grad Zenica ulagao u modernizaciju, problemi ostaju. Iz Toplane poručuju kako će novi vlasnik preuzeti upravljanje i nastaviti isporuku toplotne energije, no građani već sada, ne pokazuju entuzijazam.
Dok temperature ovih dana dostižu svoj vrhunac, građani već razmišljaju o narednoj grijnoj sezoni, jer s dolaskom zime, pitanje je hoće li grijanja uopće biti.
Toplana Zenica ima kapacitete za grijanje grada, ali nejasni vlasnički odnosi i neizvjesna cijena plina otežavaju situaciju. I dalje je u velikoj mjeri ovisna od ArcelorMittala, a dolazak novog vlasnika ne garantira brzo rješenje problema koji traju već godinama.
“Ono što se tiče zaštite okoliša, ono do sad što je uloženo i investirano, to je to. Ja ne očekujem nikakve više investicije. Postoji plinovod, imamo zemni plin, otvoreno je pitanje cijene tog zemnog plina. Što se kapaciteta tiče, toplana bez problema može nastaviti grijati grad, pod uvjetom da se riješi pitanje vlasništva”, izjavio je Samir Lemeš, Eko forum Zenica.
Iako je ljetno razdoblje, već se postavlja pitanje kako će se Zeničani grijati tijekom nadolazeće zime. Odgovori na to, o sudbini radnika i budućnosti tvornice čelika očekuju se do listopada, kada je predviđeno okončanje akvizicije.
Vrisak.info