Mostar, grad smješten na rijeci Neretvi, oduvijek je bio jedna od najatraktivnijih destinacija na Balkanu. Svojom starom čaršijom, mostom, bogatom poviješću i prelijepim krajolicima, Mostar privlači tisuće turista svake godine.
Iako je grad zasluženo stekao status bisera regije, pred njim je još mnogo izazova kako bi održao svoju poziciju i zadovoljio potrebe svojih posjetitelja.
S nadolazećom turističkom sezonom, Mostar se priprema za dolazak novih tisuća turista. No, postavlja se pitanje: je li grad spreman za još jednu ljetnu sezonu?
Nažalost, odgovor na to pitanje nije jednostavan. Iako Mostar nudi nezaboravno iskustvo, postoje značajni problemi koji bi mogli utjecati na ukupno doživljeno iskustvo posjetitelja.
Pretrpanost ulica i neregulirani turizam
Jedan od najvećih problema s kojima se Mostar suočava u turističkoj sezoni jest pretrpanost ulica. Turisti koji se kreću gradom, osobito u staroj gradskoj jezgri, često se moraju probijati kroz gužvu, a lokalne trgovine i suvenirnice izlaze na ulice, dodatno smanjujući prostor za kretanje.
Ulice koje bi trebale biti živopisne i ugodne, pretvaraju se u pravi labirint, gdje je teško uživati u ljepotama grada.
Još jedan važan izazov predstavlja neorganiziranost turističkih grupa. Naime, turisti se često susreću s grupama koje nemaju lokalne vodiče, a strane vodiče bez odgovarajućih dozvola koji preuzimaju posao domaćim vodičima.
Takva praksa ne samo da šteti lokalnoj industriji, već može dovesti i do smanjenja kvalitete turističkog iskustva, jer strani vodiči nisu u mogućnosti pružiti detaljne informacije i povijesne kontekste koji su ključni za razumijevanje ljepote Mostara.
Potreba za boljom organizacijom i regulacijom
Stručnjaci u turizmu slažu se da je Mostar suočen s nužnošću bolje organizacije. Lokalni vodiči, koji najbolje poznaju grad i njegovu povijest, moraju biti u središtu turističke ponude.
S obzirom na to da posjetitelji dolaze kako bi doživjeli autentično iskustvo, lokalni vodiči su ti koji mogu prenijeti sve nijanse kulture, tradicije i povijesti Mostara.
Jedan od prijedloga stručnjaka je i bolja koordinacija između trgovaca, ugostitelja i turističkih organizacija. Kvalitetna suradnja i zajednički planovi za unapređenje turističke ponude mogli bi pomoći u smanjenju gužvi i osigurati bolji doživljaj za posjetitelje.
Također, važno je unaprijediti infrastrukturu grada, čineći ga sigurnijim i ugodnijim za turiste, bez smanjenja autentičnosti i lokalnog šarma.
Više o samoj turističkoj sezoni Mostara u prilogu RTV HB.
Vrisak.info