Cijene bakra dosegnule su u četvrtak gotovo 11 tisuća dolara po toni, potaknute zabrinutošću ulagača zbog smanjenja proizvodnje nakon niza nesreća u velikim rudnicima.
Na Londonskoj burzi metala (LME) referentni tromjesečni terminski ugovori nakratko su dostigli 11.000 dolara po toni, što je rast od 3,1 posto i približava se rekordnoj cijeni od 11.104,5 dolara, postignutoj u svibnju prošle godine. Prije zatvaranja trgovine, cijena se stabilizirala na 10.867,5 dolara po toni.
Zalihe bakra u skladištima LME trenutno iznose 139.475 tona, što je najniža razina od kraja srpnja, piše Poslovni dnevnik.
Dodatni poticaj rastu cijena donio je povratak kineskih investitora nakon sedmodnevnih praznika, a Kina ostaje najveći svjetski potrošač ovog metala.
Ulagači su pojačali interes za bakar krajem trećeg tromjesečja, nakon što je američka rudarska kompanija Freeport najavila zatvaranje rudnika Grasberg u Indoneziji zbog poplave i smrtnih slučajeva među rudarima. Grasberg, drugi po veličini rudnik bakra na svijetu, čini 3 posto globalne proizvodnje.
Krajem srpnja teška nesreća dogodila se i u čileanskom rudniku El Teniente, gdje je u urušavanju tunela poginulo šestero ljudi, a proizvodnja je privremeno obustavljena. Ovaj rudnik godišnje proizvodi oko 400 tisuća tona bakra.
Analitičari konzultantske tvrtke BMI procjenjuju da će potražnja za bakrom u 2026. premašiti ponudu za više od 400 tisuća tona, dok je ranije manjak predviđan na 72 tisuće tona.
Poskupljenje bakra pozitivno je utjecalo i na druge metale. Cijene aluminija nakratko su porasle 2 posto, dosegnuvši najvišu razinu od lipnja 2022. godine, dok su zabilježeni i rastovi cijena cinka, nikla, olova i kositra.
Goldman Sachs procjenjuje da će visoke cijene i niske zalihe zadržati aluminij na visokoj razini do kraja 2025.
Vrisak.info