Cijene nafte stabilizirale su se početkom tjedna na međunarodnim tržištima, ostajući nadomak granice od 71 dolara za barel, uslijed pojačanih napetosti oko Rusije i rasta kineskog uvoza.
Tržište s posebnom pažnjom iščekuje službeno priopćenje iz Bijele kuće koje bi, prema nagađanjima, moglo dodatno otežati opskrbu ruskom naftom.
Na londonskom tržištu cijena barela nafte u ponedjeljak je oko podneva porasla za 36 centi, dosegnuvši 70,72 dolara. Sličan rast zabilježen je i na američkom tržištu, gdje je cijena iznosila 68,79 dolara.
Kineski uvoz na rekordnim razinama
Prema podacima kineske carinske uprave, azijski div je u lipnju uvozio 12,14 milijuna barela dnevno, što predstavlja najveću razinu od kolovoza prošle godine.
Uvoz je time porastao za 7,4 posto u odnosu na isti mjesec lani, signalizirajući snažnu potražnju koja utječe na globalne cijene.
Ruski izvoz pod pritiskom
Istovremeno, ruski izvoz nafte morem zabilježio je pad od 3,4 posto, na ukupno 8,98 milijuna tona, prema procjenama stručnjaka iz sektora i izračunima Reutersa. Situacija dodatno komplicira odnose ponude i potražnje na tržištu.
Giovanni Staunovo iz švicarske banke UBS ističe kako cijene podupiru povećani kineski uvoz, ali i iščekivanja u vezi najavljenog priopćenja bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa o Rusiji.
Trump i najave drastičnih mjera protiv uvoznika ruske nafte
Donald Trump izjavio je da je nezadovoljan ponašanjem ruskog predsjednika Vladimira Putina, osobito zbog zastoja u mirovnim pregovorima o Ukrajini.
U tom kontekstu, Trump razmatra podršku zakonskom prijedlogu senatora Grahama i Blumenthala, kojim bi se zemljama uvoznicama ruske nafte, plina, uranija i druge robe uvele carine od čak 500 posto.
Takva mjera, ako bi stupila na snagu, mogla bi dodatno destabilizirati tržište u trenutku kada potražnja raste, upozoravaju analitičari.
OPEC smiruje, ali tržište ostaje osjetljivo
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je da je cijena barela njezine košarice u petak pala za 46 centi, na 70,77 dolara, što signalizira kratkoročnu stabilizaciju.
Ipak, dugoročniji trendovi ostaju neizvjesni s obzirom na geopolitičke napetosti i globalnu ekonomsku dinamiku.
Vrisak.info