Na europskim burzama u petak ujutro zabilježen je pad cijena dionica, dok ulagači s oprezom iščekuju rasplet trgovinskih pregovora između Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica u 9:30 sati bio je u minusu 0,6 posto, no unatoč slabijem otvaranju, indeks se i dalje nalazi na putu tjednih dobitaka.
Među vodećim europskim indeksima, londonski FTSE oslabio je 0,35 posto i pao na 9.106 bodova. Frankfurtski DAX skliznuo je za 0,78 posto, na 24.106 bodova, dok je pariški CAC pao za 0,65 posto, na 7.766 bodova.
Pad je uslijedio nakon jučerašnjeg oporavka burzovnih indeksa, a razlog za oprez među investitorima je 1. kolovoza, kada je rok koji je Washington postavio za postizanje trgovinskih sporazuma s partnerima, u suprotnom slijede nove carine.
Iako iz pregovora dolaze optimistični tonovi, službene potvrde o zaključivanju dogovora još uvijek nema.
Sličan trend zabilježen je i na azijskim burzama. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica jutros je zabilježio pad od 0,1 posto, no i dalje je u plusu više od 1 posto na tjednoj razini.
Dionice u Šangaju, Australiji, Indiji, Japanu i Hong Kongu pale su između 0,3 i 1,1 posto, dok su korejske dionice ostvarile blagi rast od 0,2 posto.
Globalni MSCI indeks svih svjetskih burzi jučer je dosegnuo rekordnu razinu, ali je jutros skliznuo 0,1 posto. Ipak, očekuje se da će tjedan završiti s dobitkom od 1,3 posto, ponajviše zahvaljujući dogovoru između SAD-a i Japana o nastavku nesmetane trgovine.
Pozitivno raspoloženje na tržištu dodatno bi moglo osnažiti ako se potvrdi sastanak američkih i kineskih dužnosnika zakazan za idući tjedan u Stockholmu, gdje će se razgovarati o mogućem produljenju trgovinskih pregovora do 12. kolovoza.
Ulagači se nadaju nastavku smanjenja napetosti u globalnoj trgovini, što bi dodatno poduprlo rast svjetskih tržišta u nadolazećim tjednima.
Vrisak.info