Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Cijene hrane i potrepština u BiH gotovo iste kao u Njemačkoj, RH…, plaće manje

Objavio Vrisak.info
26/10/2020
Rast cijena namirnica: Prosječna plaća u BiH pokrije tek 46 % potrošačke košarice

Kako građani BiH preživljavaju? Pitanje je na koje je teško ponuditi precizan odgovor. Poskupljenja hrane, ali i svega ostalog, već godinama ne prati rast plaća. Mnogi građani svoje troškove života financiraju iz zaduženja, obično preko kreditnih kartica i prekoračenja računa, tj. odlaskom u minus na kartici, odnosno troše novac koji nemaju, piše Večernji list BiH.

Sve veći je broj onih koji napuštaju BiH i odlaze za boljim životom. Cijene životnih namirnica tamo kamo idu približne su onima u BiH, ali su plaće kudikamo veće.

Statistički podaci

Usporedili smo plaće u Hrvatskoj, Sloveniji, Njemačkoj, Irskoj, ali i Sjedinjenim Američkim Državama s onima u Bosni i Hercegovini te cijene osnovnih potrepština u navedenim državama. Prema podacima s web-stranice Numbeo, koja prati statističke podatke za sve zemlje svijeta, prosječna plaća u BiH iznosi 917,38 KM, Njemačkoj 4484,40 KM, Hrvatskoj 1502,78 KM, Sloveniji 2208,89 KM, Irskoj 4593,62 KM, a SAD-u 5881,89 KM. Kada je riječ o namirnicama, prema podacima Numbea, prosječna cijena mlijeka u BiH je 1,36 KM, Njemačkoj 1,63 KM, Hrvatskoj 1,87 KM, Sloveniji 1,84 KM, Irskoj 1,93 KM, a SAD-u 1,41 KM. Prosječna cijena pola kilograma bijelog kruha u BiH iznosi 1,10 KM, Njemačkoj 2,61 KM, Hrvatskoj 1,82 KM, Sloveniji 2,23 KM, Irskoj 2,87 KM, a u SAD-u ona iznosi 4,51 KM. Za pakiranje od 12 jaja u BiH je potrebno izdvojiti 2,88 KM, Njemačkoj 4,36 KM, Hrvatskoj 4,56 KM, Sloveniji 4,28 KM, Irskoj 5,46 KM, a SAD-u 3,88 KM. Prosječna cijena kilograma riže u BiH je 1,91 KM, u Njemačkoj 3,88 KM, Hrvatskoj 3,67 KM, Sloveniji 2,90 KM, Irskoj 2,89 KM, SAD-u 6,68 KM. Za kilogram jabuka u Bosni i Hercegovini u prosjeku je potrebno izdvojiti 1,75 KM, u Njemačkoj 4,52 KM, Hrvatskoj 2,55 KM, Sloveniji 2,81 KM, Irskoj 4,29 KM, a SAD-u 7,61 marku. Za kilogram junećeg mesa od buta u BiH je u prosjeku potrebno izdvojiti 13,74 KM, Njemačkoj 19,54 KM, Hrvatskoj 20,57 KM, Sloveniji 19,70 KM, Irskoj 19,03 KM, a SAD-u 20,64 KM. Prosječna cijena mjesečne karte za javni prijevoz u BiH iznosi 50 KM, Njemačkoj 136,93 KM, Hrvatskoj 90,33 KM, Sloveniji 72,38 KM, Irskoj 234,74 KM, SAD-u 116,03 KM. Prosječna cijena goriva u BiH je 2,25 KM, Njemačkoj 2,76 KM, Hrvatskoj 2,57 KM, Sloveniji 2,52 KM, Irskoj 2,78 KM, a SAD-u 1,14 KM.

Plaća samo za hranu

Osnovne komunalije (struja, grijanje, hlađenje, voda, smeće) za stan od 85 m2 u BiH u prosjeku ćete platiti 251,17 KM, Njemačkoj 427,75 KM, Hrvatskoj 321,82 KM, Sloveniji 393,25 KM, Irskoj 292,99 KM, a SAD-u 268,15 KM. Ako se odlučite na kupnju stana, mjesečna hipotekarna kamatna stopa za kredit od 20 godina u BiH iznosi 4,29%, u Njemačkoj 1,89%, Hrvatskoj 4,02%, Sloveniji 3,21%, Irskoj 3,58%, a SAD-u 4,19%. Iako je životni standard u Njemačkoj, Irskoj, SAD-u, Sloveniji, pa i Hrvatskoj puno veći, cijene artikala nisu puno veće u odnosu na BiH, gdje je i prosječna plaća puno niža u odnosu na ove države. Stoga i ne čudi što se sve više građana odlučuje na odlazak. Dok su plaće od dva i pol do šest puta veće nego u BiH, cijene životnih potrepština u BiH tek su neznatno niže. Gotovo cijela prosječna plaća potrebna je samo za hranu četveročlanoj obitelji, a najveći broj bh. radnika ima plaću ispod prosjeka. Država može pomoći građanima i gospodarstvu kako bi se povećale plaće radnika. Jedna od ideja jest povećanje minimalne plaće. Kada bi država smanjila doprinose za 150 KM po radniku, 50 KM moglo bi ići poslodavcu da ima manje doprinose (radnik ga manje košta), a radnik da zakonski dobije povećanje plaće za 100 KM. Kada radniku povećate minimalnu plaću za 100 KM, što mislite što će on uraditi s tim povećanjem? Hoće li štedjeti ili potrošiti? S obzirom na troškove života, ovaj iznos će se potrošiti. Povećanjem plaće za 400.000 radnika s ispodprosječnim plaćama došlo bi do značajnog rasta potrošnje, time i ekonomije. Ali i 100 KM premalo je da zaustavi iseljavanje.

Vrisak.info

Tags: bihcijenehrana

Povezane objave

Prva hrvatska energana na otpad već se razvija, a u planu su i novi projekti
Gospodarstvo

Prva hrvatska energana na otpad već se razvija, a u planu su i novi projekti

Hercegovac je novi vlasnik sarajevskog giganta: Za kupnju izdvojio 88 milijuna maraka
Gospodarstvo

Hercegovac je novi vlasnik sarajevskog giganta: Za kupnju izdvojio 88 milijuna maraka

Bogata ponuda na Veletržnici u Tasovčićima: Stigle trešnje, višnje i domaći bostan, cijene povrća stabilne
Gospodarstvo

Bogata ponuda na Veletržnici u Tasovčićima: Stigle trešnje, višnje i domaći bostan, cijene povrća stabilne

Umirovljenici: Jednokratna pomoć velika je sramota za našu populaciju

Idete u mirovinu? Ovo je ključna informacija za svakog radnika u FBiH

BiH: Učenik osmog razreda prijetio da će u školu donijeti pištolj

“Najteži dio posla nisu učenici, nego roditelji” – ispovijest učitelja iz Hercegovine

Novo ubojstvo u BiH: Građani pozvani pomoći u potrazi za osumnjičenim

Novo ubojstvo u BiH: Građani pozvani pomoći u potrazi za osumnjičenim

7 stvari koje djeca pamte o svojim roditeljima

Obitelji u FBiH dobivaju dječji doplatak: Evo kada stiže isplata

Svjetsko prvenstvo uz dodatno uzbuđenje: 50% povrata svaki dan

Svjetsko prvenstvo uz dodatno uzbuđenje: 50% povrata svaki dan

(VIDEO) Teška pomorska nesreća u Hrvatskoj: Sudar katamarana i jedrilice, dvije osobe nestale

(VIDEO) Teška pomorska nesreća u Hrvatskoj: Sudar katamarana i jedrilice, dvije osobe nestale

Ilegalni rezani duhan preplavio BiH: Kutija cigareta za 1,20 KM

Ilegalni rezani duhan preplavio BiH: Kutija cigareta za 1,20 KM

Poznat identitet muškarca koji je smrtno stradao tijekom raftinga na Neretvi

Poznat identitet muškarca koji je smrtno stradao tijekom raftinga na Neretvi

U Međugorju premijera dokumentarnog filma o fra Slavku Barbariću

U Međugorju premijera dokumentarnog filma o fra Slavku Barbariću

Lagan i kremast desert od limete idealan za vruće ljetne dane

Lagan i kremast desert od limete idealan za vruće ljetne dane

Nova pobjeda BiH protiv San Marina, za prvo mjesto u skupini

BiH u neobičnoj situaciji na Svjetskom prvenstvu, o svemu odlučuju detalji

Tragedija u Tešnju: Poginuo maloljetni vozač motocikla

Tragedija u Hercegovini: Poginuo 27-godišnji motociklist iz Mostara

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.