Prema pisanju njemačkog Bilda, gorivo u travnju nikada nije bilo povoljnije u 2025. godini. Zemlje članice OPEC+ namjeravaju povećati količine proizvodnje nafte i tako preplaviti tržište sirovinom.
Posljedica? Gorivo je u nekim usporedbama postalo jeftinije od piva!
Usporedba cijena: Pivo protiv benzina
Njemački Institut za ekonomska istraživanja iz Kölna (IW) prije nekoliko je godina proveo zanimljivo istraživanje o tome koliko prosječan Nijemac mora raditi za različite proizvode.
Rezultati su pokazali da je 2022. godine za bocu piva bilo potrebno raditi tri minute, identično vrijeme kao i za istu količinu benzina.
Od tada, međutim, svjedočimo da cijene piva bilježe kontinuirani rast, dok cijene benzina trenutno pokazuju silaznu putanju. Primjerice, 2022. godine litra benzina E10 u Njemačkoj je u prosjeku stajala 1,86 eura. U ožujku prošle godine, cijena je pala na 1,69 eura. Usporedbe radi, ista količina piva u supermarketima danas u prosjeku košta oko dva eura.
Odluka OPEC+ i njezin utjecaj na cijene
Najava naftnog kartela OPEC+ da će dodatno “odvrnuti slavine” izravno utječe na smanjenje cijena. Andreas Hölzel, stručnjak za gorivo iz njemačkog autokluba ADAC, komentirao je za Bild: “Postoje jasna očekivanja da će najavljeno povećanje proizvodnje od strane OPEC+ dovesti do snižavanja cijena na benzinskim postajama.
Cijena sirove nafte ključni je faktor koji određuje cijene goriva. Što je više nafte dostupno na tržištu, uz pretpostavku nepromijenjene potražnje, to bi cijene na crpkama trebale biti niže.”
Dodatni faktori: Tečaj eura i politika naftnih kompanija
Osim odluka OPEC+, na formiranje cijena goriva utječe i trenutno vrlo snažan tečaj eura u odnosu na američki dolar.
Ipak, Hölzel za Bild naglašava još jedan važan aspekt: “Odlučujuće je također hoće li naftne kompanije smanjenje cijena sirove nafte u potpunosti prenijeti na krajnje potrošače.”
Prema navodima portala Wallstreet Online, “Savez predvođen Saudijskom Arabijom i Rusijom od lipnja će na tržište plasirati dodatnih 411.000 barela sirove nafte dnevno. Time se ukupno povećanje proizvodnje za razdoblje od travnja do lipnja penje na 960.000 barela dnevno.”
Čini se da vozače očekuje povoljnije razdoblje na benzinskim postajama, barem što se tiče cijena sirove nafte i najava iz OPEC+. Ostaje za vidjeti hoće li se ta pojeftinjenja u potpunosti i bez odgode odraziti na maloprodajne cijene koje plaćaju potrošači, prenosi Poslovni.hr.
Vrisak.info