Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

UNO BiH: Uvoznici automobila u BiH žrtve neujednačene prakse u zemljama EU

Kako navode, za svaku negativnu provjeru dokaza o porijeklu UNO je pokrenula postupak naknadne naplate uvoznih pristojbi i po toj osnovi naplatila višemilijunski iznos.

Objavio Vrisak.info
13/09/2019
UNO BiH: Uvoznici automobila u BiH žrtve neujednačene prakse u zemljama EU

Nakon što je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH obavijestilo Upravu za neizravno oporezivanje (UNO) da su proizvođači motornih vozila marki AUDI, BMW i VW odlučili da od početka 2016. godine za korištena vozila više neće izdavati izjave na osnovu kojih carinske službe zemalja izvoznica izdaju uvjerenja o porijeklu EUR 1, UNO je pokrenula postupke pojačane naknadne kontrole uvjerenja o porijeklu za uvoz vozila pomenutih marki.

Podsjećamo, kada uvoznik bilo koje robe, pa tako i vozila, u Bosnu i Hercegovinu, uz ostalu dokumentaciju, u carinskom postupku uvoza dostavi i dokaz o porijeklu – Obrazac EUR 1, ostvaruje pravo bitiboslobođen od plaćanja carine, jer se radi o proizvodu s porijeklom iz neke od zemalja s kojima BiH ima potpisan ugovor o slobodnoj trgovini.

“S obzirom na to da je Udruženje automobilske industrije u Njеmačkoj odlučilo da od 2016. godine ne izdaje potreban dokument za pribavljanje obrasca EUR 1 za korištena vozila marki AUDI, BMW i VW, jer su za korištena vozila potrebni veliki napori da se dokaže europsko porijeklo, Uprava za neizravno oporezivanje je u razdoblju od 2016. do kolovoza 2019. godine za putnička motorna vozila, u postupak naknadne provjere uputila ukupno 10.988 dokaza o porijeklu, od čega je do danas odgovoreno na 9.496 zahtjeva. U naknadnim provjerama UNO je od nadležnih carinskih službi zaprimila 6.132 pozitivne provjere, 24 djelomično pozitivne provjere i 3.280 negativnih provjera, dok se rezultati ostalih zahtjeva za naknadu kontrolu još uvijek očekuju”, navode iz UNO BiH.

Kako navode, za svaku negativnu provjeru dokaza o porijeklu UNO je pokrenula postupak naknadne naplate uvoznih pristojbi i po toj osnovi naplatila višemilijunski iznos. Radi se o naknadnoj naplati uvoznih pristojbi od većeg broja fizičkih i pravnih osoba koje su uvozile polovna putnička vozila u Bosnu i Hercegovinu.

“Ovdje posebno ukazujemo na problem neujednačenog postupanja zemalja članica Europske unije kad je u pitanju izdavanje, ovjeravanje i naknadna provjera dokaza o porijeklu – EUR 1 obrazaca za korištena putnička motorna vozila. Veliki broj negativnih provjera stigao je iz Njemačke i Austrije, dok Nizozemska i dalje izdaje dokaze o europskom porijeklu i potvrđuje europsko porijeklo za istu vrstu robe – korištena vozila. Ovo je razlog što veliki broj uvoznika ovakvih automobila iste kupi u nekoj od zemalja EU, što se vidi iz priložene fakture, a izvozno carinjenje obavi u Nizozemskoj, jer uglavnom i samo tu mogu dobiti dokaz o porijeklu. Slična praksa ranije je bila i u Sloveniji, ali je prekinuta. Također, kako od Carinske uprave Belgije u ovom razdoblju UNO dobiva veliki broj negativnih rezultata naknadne provjere dokaza o porijeklu za korištena vozila istog izvoznika i istog uvoznika, nametnulo se pitanje zašto i dalje Carinska uprava Belgije prvo izdaje pozitivna uvjerenja o porijeklu, a nakon provedenog postupka naknadne provjere istih dostavlja u UNO negativne rezultate!?”, stoji u priopćenju.

Poručuju da je neujednačeno postupanje na ovakav način dovelo u neravnopravan položaj uvoznike u BiH (fizičke i pravne osobe), pa i izvoznike ove robe iz EU, značajno uvećalo troškove, povećalo obujam rada carinskih službi, pojačalo sumnju u ispunjenost uvjeta za izdavanje dokaza, kao i primjenu preferencijalne stope carine, o čemu je UNO informirala carinske uprave Nizozemske i Belgije, i Europsku komisiju u Bruxellesu, tražeći konkretna pojašnjenja i jednoobrazno postupanje. Nažalost, do danas UNO nije dobila konkretan i jasan odgovor, navode.

“Zbog svega prethodno spomenutog UNO se obratila i Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH s molbom da se sagleda mogućnost za iznalaženje rješenja oko izdavanja i naknadne kontrole izdatih dokaza o porijeklu robe u okviru važećih Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU i Regionalne konvencije o pan-euro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o porijeklu robe. Ovakvo različito postupanje zemalja EU, kad je u pitanju izdavanje i naknadna kontrola dokaza o porijeklu obrasca EUR – 1, izuzetno negativno utiče na poslovanje poreznih obveznika koji se bave uvozom motornih vozila u BiH, izaziva dodatne troškove i građanima BiH, te potiče različite dezinformacije u javnosti. Dužnost Uprave za neizravno oporezivanje, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, i svih ostalih institucija zemalja potpisnica Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju je da osiguraju slobodnu trgovinu i primjenu važećih propisa što trenutno nije slučaj kad je u pitanju postupanje zemalja članica EU u postupku izdavanja i naknadne provjere dokaza o porijeklu za korištena putnička motorna vozila”, priopćeno je iz UNO BiH.

Vrisak.info

Povezane objave

Oboren rekord u BiH! Evo koliko je država prikupila novca od PDV-a
Gospodarstvo

Unatoč rastu ekonomije, prihodi od doprinosa u FBiH padaju

Cijene nafte rastu zbog napetosti oko Grenlanda i Irana
Gospodarstvo

Pad cijena nafte nakon najave sporazuma između Washingtona i Teherana

Prva hrvatska energana na otpad već se razvija, a u planu su i novi projekti
Gospodarstvo

Prva hrvatska energana na otpad već se razvija, a u planu su i novi projekti

NK Mladost na ljetnim pripremama za sezonu 1972./1973.

NK Mladost na ljetnim pripremama za sezonu 1972./1973.

Umirovljenicima u Hrvatskoj koji rade od 2026. ide pola mirovine, u BiH cijela

Mirovine u Federaciji BiH nakon srpnja mogle bi opet porasti

Hrvatska reprezentacija na putu za SAD, odbrojavanje do Svjetskog prvenstva je počelo

Izašle su najnovije kalkulacije: Hrvatska prolazi dalje s jednom pobjedom?

Hercegovački franjevac fra Miljenko Šteko imenovan članom Papinske akademije

Hercegovački franjevac fra Miljenko Šteko imenovan članom Papinske akademije

Kladionice na udaru vlastitih radnika: Dvoje optuženo za krađu tisuća maraka

Evo tko je na vrhu, a tko na dnu ljestvice plaća u BiH

Foto: Fena

Široki Brijeg dobio prešu od 40 tona: Velik korak prema modernom sustavu recikliranja

Usklađivanje hrvatskih mirovina: Gotovo svaki peti umirovljenik dobilo manje od 20 eura

Njemačke mirovine rastu: Majke s djecom rođenom prije 1992. primati će veće mirovine

Radar u Čapljina za nekoliko dana zabilježio više od 1.500 prebrzih vozača

Stiže 90 novih radara na bh. ceste

Od idućeg vikenda prelazak preko granice EU-a po novim pravilima

Nova pravila na granici Hrvatske i BiH: Otvorena vrata za prazna teretna vozila

Odlučeno: Zračna luka Mostar ide pod koncesiju

Odlučeno: Zračna luka Mostar ide pod koncesiju

DM povlači dječje silikonske žlice zbog mogućeg sigurnosnog rizika

DM povlači dječje silikonske žlice zbog mogućeg sigurnosnog rizika

Simon Rožman novi trener HŠK Zrinjski

Simon Rožman novi trener HŠK Zrinjski

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.