Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Bevanda: Nije predložena viša stopa PDV-a i ona ostaje 17 posto

Globalnim fiskalnim okvirom predviđeno je povećanje proračuna za 30 milijuna KM, a na pitanje zna li se u što će taj novac biti usmjeren, Bevanda odgovara da se ne zna ništa dok se ne okonča procedura glasovanja u Parlamentu BiH.

Objavio Vrisak.info
09/02/2020
Bevanda: Tužno je da patriote Banja Luku smatraju neprijateljskim teritorijem

Ministar financija i riznice Bosne i Hercegovine Vjekoslav Bevanda je u razgovoru za Fenu kazao kako očekuje da će se ubrzati proces usvajanja proračuna institucija BiH za 2020. godinu, te da ukoliko bi to ovisilo samo od Ministarstva financija i riznice BiH i njega osobno, proračun bi već bio usvojen.

– Mene svi pitaju, naravno, jer sam ministar financija, ali procedure su takve da prvo dobijemo proračunske zahtjeve, a tek onda kreiramo proračun i šaljemo ga u dalju proceduru usvajanja, prvo Vijeću ministara pa Predsjedništvu BiH i na koncu Parlamentarnoj skupštini BiH. Mi smo dugo čekali i da Fiskalno vijeće usvoji Globalni fiskalni okvir za razdoblje 2020.-2022. godina, a zna se da od toga zavisi koliko je sredstva na raspolaganju institucijama BiH, a potom se radi i dalji plan – pojasnio je ministar Bevanda.

Mi smo, dodao je on, bez obzira na ova kašnjenja, „uradili veliku većinu posla, ali nismo završili jer, jednostavno, ne zavisi sve od nas“.

Kazao je da je proračun dokument koji nije samo financijske nego i političke prirode i „uvijek izazove određene potrese kada se usvaja, ne samo kod nas nego u svim državama“.

– U svakom slučaju, očekujem da ćemo ovaj proces ubrzati, jer smo na privremenom financiranju koje nas ograničava u smislu kapitalnih ulaganja – naveo je ministar Bevanda.

Globalnim fiskalnim okvirom predviđeno je povećanje proračuna za 30 milijuna KM, a na pitanje zna li se u što će taj novac biti usmjeren, Bevanda odgovara da se ne zna ništa dok se ne okonča procedura glasovanja u Parlamentu BiH.

– Sve do tada je proračun u fazi usvajanja i moguće su promjene. Mi, naravno, planiramo proračun prema zahtjevima proračunskih korisnika i onoga što su njihove realne potrebe, a ne želje. Iznos od 30 milijuna KM mnogo je manji nego što su potrebe proračunskih korisnika i svi bi imali neki plan, ali moramo to usmjeriti u ono što je tog trenutka najpotrebnije. Imamo zahtjeva, od trajnog rješavanja smještaja, nabavke opreme do sindikalnih inicijativa za povećanje plaća. Morate znati da 30 milijuna na proračun od skoro milijardu nije iznos koji može napraviti epohalne promjene – istaknuo je ministar financija i riznice BiH.

Na pitanje koliko je realno povećanje plaća u institucijama BiH, kazao je da je to realno, što se tiče njegovog ministarstva i njegovog stava, ali “ponovo moram reći da to ne zavisi samo od mene”.

– Znači, mi smo na inicijativu više sindikata poslali prijedlog odluke o povećanju osnovice na plaću za 4,5 posto i ta odluka je u Generalnom tajništvu Vijeća ministara, pripremljena je i čeka da se izjasnimo o njoj kada dođe na dnevni red. Što se mene tiče, to se već moglo dogoditi. Kao što je poznato mi smo sa sindikatima imali sporazum da se ne smanjuje plaća sljedeće dvije godine, a to se odnosilo na razdoblje od 2012. godine i prošlo je, evo, osam godina od tada. Moramo imati u vidu i svoje obaveze i prava zaposlenih i njihovih predstavnika da se zalažu za njihov status – smatra Bevanda.

Po njegovim riječima, javnost se usmjeri samo na primanja dužnosnika, a zaboravlja se da povišica više znači vojnicima, policajcima i vozačima, iako to nitko ne spominje.

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju institucija BiH, koji predviđa proračunski inspektorat, usvojen je u prvom čitanju u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

Ministar Bevanda je kazao kako mu je drago što su zastupnici podržali ovaj zakon u prvom čitanju i nada se da će u daljoj proceduri, u drugom čitanju, shvatiti koliki je značaj ovih izmjena.

Naime, pojasnio je da se Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju institucija BiH uspostavlja proračunska inspekcija kao sektor u Ministarstvu financija i riznice i „to bi trebalo spriječiti razne greške i nejasnoće u financijskom poslovanju i trošenju iz proračuna“.

Dakle, istaknuo je on, ne formira se nova institucija, niti novo tijelo, već na ovaj način Ministarstvo financija i riznice uspostavlja mehanizam za dosljednu primjenu zakona iz svoje nadležnosti.

Ministar je pojasnio da je predviđeno da proračunska inspekcija postupa po prijavama pravnih ili fizičkih osoba isključivo za postupanje institucija BiH.

– Također, uspostavom ovog tijela ispunjava se obaveza iz Upitnika koji je upućen Europskoj komisiji, jer samo na razini BiH do sada ovo tijelo nije formirano dok u oba entiteta već egzistiraju proračunske inspekcije. Mi ćemo na ovaj način unaprijediti procedure raspolaganja javnim sredstvima, uvesti više discipline i odgovornosti i očekujem da to zastupnici podrže u interesu svih nas – naveo je ministar Bevanda.

Već duže vrijeme aktualna tema je raspodjela prihoda od PDV-a i neke najave o povećanju PDV-a ili uvođenju diferencirane stope.

Upitan o tome, ministar Bevanda kaže da će biti izravan o ovoj temi, „jer razne varijacije su rasprave o tome dovele do apsurda“.

– Dakle, u proceduri donošenja Zakona o PDV-u ključni je Upravni odbor Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH i to tijelo, na čijem sam čelu, usvojilo je nacrt zakona o PDV-u i time je on već u proceduri. Taj je nacrt ranije upućen entitetskim nadležnim povjerenstvima da se izjasne o tome, što je u skladu s procedurama bila obveza – kaže ministar financija i riznice BiH.

Napominje da nova zakonska rješenja moraju proći javne konzultacije, pa tako i ovo, i nitko tko je zainteresirana strana ne može biti uskraćen da bi dao mišljenje, primjedbe ili sugestije.

Pa, dodaje on, “mediji javljaju svakog dana da je ova ili ona udruga iznijelo svoj stav o novom nacrtu zakona, dalo prijedlog da se izmijeni ovo ili ono”.

– Znači, kao neko tko je akter ovih događanja, kao neko tko je čitao i razmatrao nacrt zakona o PDV-u i čiji potpis se stavlja na dokumentaciju da bi zakon uopće krenuo dalje u proceduru, tvrdim i naglašavam da nije predložena viša stopa PDV-a i ona ostaje 17 posto. Nije predložena ni diferencirana stopa, nego je ovaj zakon usklađen s europskim direktivama i osuvremenjen, a umnogome će olakšati rad poslovnim subjektima – pojasnio je ministar Bevanda.

Po njegovim riječima, svaka promjena koja se tiče prijave i obračuna PDV-a je složen posao za UNO i sve što se radi mora počivati na sveobuhvatnim analizama.

Bevanda ističe da je riječ o sustavu koji se ne može mijenjati preko noći i koji može povući za sobom negativne posljedice ukoliko mu se površno pristupi.

– Zato ja inzistiram da se sve temelji na analizama i na europskim iskustvima, a kada zakon dođe pred Vijeće ministara i zastupnike onda ćemo vidjeti koliko će biti prihvatljiv. Za sada, jedina adresa za taj zakon je Upravni odbor UNO, kao i za raspodjelu PDV-a i utvrđivanje koeficijenata, čim se entitetske vlade dogovore, jer su tu obavezu preuzeli na sebe i očekujemo njihov sastanak uskoro – kazao je ministar financija i riznice BiH Vjekoslav Bevanda u razgovoru za Fenu.

Vrisak.info

Povezane objave

Širokobriješka tvrtka radi na projektu u Splitu koji vrijedi 100 milijuna eura
Gospodarstvo

Širokobriješka tvrtka radi na projektu u Splitu koji vrijedi 100 milijuna eura

Vlasnik Namexa kupio jedini Supernova trgovački centar u BiH
Gospodarstvo

Vlasnik Namexa kupio jedini Supernova trgovački centar u BiH

Hoće li u BiH doći do ukidanja trošarina na gorivo?
Gospodarstvo

Dobre vijesti za vozače, cijene nafte naglo pale

Nastavlja se projekt „Program kućne njege – Srce Posušja“.

Nastavlja se projekt „Program kućne njege – Srce Posušja“.

Talijanski sud: Zbog gužvi i radova vozači plaćaju manje cestarine

Vozači će ovo primijetiti: Hrvatska ukida stari način naplate cestarine i uvodi novi sustav

Uzimanje otisaka prstiju i fotografiranje na granicama pri ulasku u EU krajem 2025.

Ako ste iz BiH i vozite očev ili supružnikov automobil, ovaj papir morate imati prije granice

Banke u BiH zaradile 450 milijuna KM u pola godine

Krediti ponovno poskupjeli: Pogledajte iznose kamata u odnosu na prošlu godinu

Opći izbori u BiH: Hoće li birači i izborna administracija spremni dočekati biometriju i skenere?

Prilika za brzu zaradu: Otvorene prijave za rad na izborima u BiH, plaća do 400 KM

Prilika za kupnju: Vlada ŽZH prodaje tri službena automobila, poznate početne cijene

Prilika za kupnju: Vlada ŽZH prodaje tri službena automobila, poznate početne cijene

Grude pokazale veliko srce: Prikupljeno 59 doza krvi, poznat termin sljedeće akcije u Posušju

Grude pokazale veliko srce: Prikupljeno 59 doza krvi, poznat termin sljedeće akcije u Posušju

Branitelji u FBiH uskoro bi mogli dobiti braniteljski dodatak u iznosu od 1,50 KM

Braniteljima u FBiH stiže novi mjesečni dodatak: Evo kad kreće isplata

Bogat glazbeni program na Moba Street Food Festivalu u Mostaru

Poznat program Moba Street Food Festivala: Evo tko nastupa od poznatih izvođača u Mostaru

Dva Air Tractora gase požar u blizini naselja kod Ljubuškog

Vlada FBiH osigurala 200.000 KM za protupožarne avione u Mostaru

„Srce Posušja“ ide dalje: Pet njegovateljica pružilo pomoć za 109 korisnika diljem općine

„Srce Posušja“ ide dalje: Pet njegovateljica pružilo pomoć za 109 korisnika diljem općine

Grad Široki Brijeg otvorio vrata za kućice i prodajne lokacije tijekom Velike Gospe: Evo detalja

Široki Brijeg: Donosimo bogat program za Dan Grada i Veliku Gospu od 11. do 16. kolovoza

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.