Već u lipnju 2024. godine britanski su mediji objavili da su srbijanske tvrtke izvezle oružje i streljivo koje je završilo u Ukrajini, u ukupnoj vrijednosti od 855 milijuna američkih dolara.
Izvoz se, prema tim navodima, nastavio sve do objave nedavnog izvješća ruske Vanjske obavještajne službe (SVR).
Prema tom izvješću, iz srbijanskih vojno-industrijskih poduzeća izvezeno je više od milijun metaka, stotine tisuća haubičkih granata te raketa za višecijevne bacače.
Ove se granate i rakete već neko vrijeme koriste na ukrajinskom bojištu, a iako postoje brojni dokazi, vlasti u Beogradu uporno odbijaju priznati financijsku pozadinu ovog unosnog posla.
Posredničke države u trgovini oružjem
Srbijanske tvrtke oružje i streljivo ne izvoze izravno u Ukrajinu, već putem država posrednica koje kupuju naoružanje kalibra i vrste koje njihove vojske uglavnom ne koriste. Među tvrtkama koje se redovito spominju kao dobavljači su Yugoimport SDPR, Zenitprom, Krušik, Sofag, Reyer DTI, Sloboda Čačak i Prvi Partizan Užice.
Serbia delivered 3.500 x 122mm ER Grad 2000 rockets for the Grad MLRS of Ukrainian Army.
G2000 rockets have an increased max. range of up to 40 km compared to the standard 20 km.
Serbia says it didn’t know final recipient of its products. pic.twitter.com/ZZ0Y5bXizP
— Clash Report (@clashreport) March 1, 2023
Prvi dokazi o korištenju srbijanskog oružja u Ukrajini pojavili su se već 2023. godine, kada su objavljene fotografije artiljerijskih raketa ER Grad 2000. Iste su godine kod ukrajinskih vojnika pronađene granate za automatski bacač AGS-17 iz tvrtke Sloboda te veće količine minobacačkih granata proizvedenih u valjevskom Krušiku.
Zapadni su mediji, pozivajući se na anonimne izvore, sredinom 2024. procijenili da su srbijanske tvrtke preko posrednika Ukrajini prodale oružje i streljivo u vrijednosti od oko 855 milijuna dolara.
Put od Srbije do Ukrajine
Trgovina oružjem, streljivom i vojnom opremom među državama jedna je od najstrože reguliranih područja međunarodne trgovine. Ključnu ulogu u tome imaju certifikati o krajnjem korisniku (tzv. end-user certificate), kojima se precizira tko smije biti krajnji korisnik izvezenih proizvoda.
Prema izvješću SVR-a, oružje i streljivo iz Srbije do Ukrajine je stizalo preko Češke, Slovačke, SAD-a, Bugarske i drugih država. U skladu s podacima UN-ova tijela za nadzor globalne trgovine oružjem, Srbija je tijekom protekle godine znatno povećala izvoz artiljerijskih granata i raketa upravo u zemlje koje se u izvješćima navode kao posrednici.
Prema izvješću Arms Trade Treaty, u 2024. godini Srbija je u Sjedinjene Američke Države izvezla 12.420 raketa za višecijevne bacače – rakete kalibra koji je karakterističan za rusko ili istočno oružje, što upućuje na stvarnog krajnjeg korisnika.
#Ukraine: One of the better photos of the #Serbian 🇷🇸 60mm M73 HE mortar shell manufactured by Krusik in service with the Ukrainian Army. #UkraineRussianWar #UkraineWar #Kyiv #UkrainianArmy
It seems these days I only find Serbian mortar shells on TT and Facebook. pic.twitter.com/th3Iu7uYYs
— Weapons Illustrated (@Weapons_Illust) November 25, 2023
Druga po količini izvoza bila je Češka s 2.400 raketa, a zatim Bugarska s 1.768 komada artiljerijskog streljiva. Premda se najnovije brojke za 2025. godinu još očekuju, iz dostupnih podataka može se zaključiti da je Srbija od izvoza streljiva Ukrajini zaradila više od milijardu dolara.
Uz državni konzorcij Yugoimport SDPR, značajnu su ulogu u ovom izvozu imale i manje privatne tvrtke specijalizirane za posredničke poslove. Posebnu pažnju izaziva ime Slobodana Tešića, najpoznatijeg trgovca oružjem iz regije.
Trgovac oružjem iz Bosne i njegove veze
U izvješću SVR-a, uz tvrtke iz Srbije spominju se i tvrtke SOFAG i Zenitprom, za koje srbijanski mediji tvrde da su u vlasništvu članova obitelji i poslovnih suradnika Slobodana Tešića. Tešić, rođen 1958. godine, poznat je po svojim dugogodišnjim poslovima s oružjem.
#Ukraine: Serbian 🇷🇸 supplies to the AFU continue- a recent image of a M93P1 30mm HE grenade for AGS-17 automatic grenade launchers, manufactured by “Sloboda” in Čačak, Serbia, 2023.
Interestingly, Sloboda attempted to hide the origin by changing the factory code from SČ to AA. pic.twitter.com/R3XnnS9tfK
— Polymarket Intel (@PolymarketIntel) September 28, 2023
Srbijanski mediji navode da ima bliske veze s vladajućom strankom predsjednika Aleksandra Vučića, što mu je, navodno, omogućilo da bude uklonjen s UN-ove crne liste, na kojoj se našao zbog kršenja embarga na izvoz oružja u Liberiju, piše Klix.
Vrisak.info