Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna mjesečna neto plaća za ožujak u Federaciji BiH iznosila je 1565 KM, što predstavlja nominalni rast od 2,6%, a realni od 2,8% u odnosu na prethodni mjesec. U usporedbi s istim mjesecom prethodne godine, prosječna neto plaća nominalno je viša za 17,2%, a realno za 13,8%.
U ožujku 2025., u odnosu na veljaču iste godine, zabilježen je rast prosječne neto plaće u svim djelatnostima. Najveći porast ostvaren je u financijskim djelatnostima i osiguranju (7,2%), proizvodnji i opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji (4,8%), te u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima (4,4%).
Statistički podaci
Prosječna bruto plaća za ožujak 2025. u FBiH iznosila je 2444 KM, što je nominalno više za 2,7%, a realno za 2,9% u odnosu na prethodni mjesec. U odnosu na isti mjesec prethodne godine, bruto plaća je nominalno viša za 17,6%, a realno za 14,2%.
U siječnju 2025., prosječna neto plaća u FBiH iznosila je 1546 KM, dok je mjesec ranije, prije povećanja minimalne plaće na 1000 KM, iznosila 1430 KM. U posljednjih pet godina, prosječna neto plaća u Federaciji BiH zabilježila je snažan nominalni rast – s 993 KM u prosincu 2020. porasla je na 1546 KM u siječnju 2025., što predstavlja porast od približno 55,7%. Ipak, kada se u obzir uzmu inflacija i rast troškova života, realni rast je znatno manji.
Primjerice, u siječnju 2025. prosječna neto plaća bila je realno viša za 11,9% u odnosu na isti mjesec prethodne godine. To pokazuje da, iako plaće nominalno rastu, stvarna kupovna moć građana nije značajno poboljšana.
Najveći rast plaća zabilježen je u sektorima poput informacijskih tehnologija, energetike i financija, dok su sektori kao što su trgovina, ugostiteljstvo i tekstilna industrija imali znatno manji rast. Ova neujednačenost u rastu plaća dodatno produbljuje ekonomske nejednakosti među različitim skupinama radnika.
Unatoč nominalnom povećanju, brojni građani i dalje se suočavaju s izazovima zbog rasta cijena osnovnih životnih potrepština, stanovanja i komunalnih usluga. Zbog toga je ključno da se ekonomske politike ne usmjere isključivo na nominalni rast plaća, već i na kontrolu inflacije i unaprjeđenje životnog standarda.
Plaće i inflacija
Suočeni s masovnim odlaskom radne snage, osobito mladih i kvalificiranih radnika, sve više poslodavaca u BiH odlučuje se na povećanje plaća kako bi zadržali postojeće i privukli nove zaposlenike.
Ekonomisti upozoravaju da nominalni rast plaća brzo “pojede” stalni porast cijena roba široke potrošnje. Prema nekim procjenama, realna inflacija u BiH znatno je viša od službenih podataka, osobito kad se uzmu u obzir najamnine, energenti i hrana.
“Prosječna obitelj u FBiH danas za osnovne potrepštine izdvaja oko 20% više nego prije godinu dana. Rast plaća ne stiže taj tempo” upozoravaju ekonomisti piše Večenji.
Ista zemlja, dvije mirovine: Gdje umirovljenici u BiH žive dostojnije?
Vrisak.info